Limonumuz Japonya yolcusu

Giriş Tarihi: 21.2.2014

İhracatçıların yıllardır sürdürdüğü çabalar sonuç verdi. Greyfurttan sonra limon ihracatı için de Japonya'dan izin çıktı

Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) Başkanı Dr. Salih Çalı, ihracatçıların 11 yıldır sürdürdüğü çalışmaların sonuç verdiğini belirterek, greyfurttan sonra limon ihracatı için de Japonya'dan izin çıktığını vurguladı. Türk limonlarının artık Japon mutfağında yer alacağını ifade eden Çalı, sırada Bursa siyah inciri, kiraz kavun ve narın bulunduğunu dile getirdi.

11 YILLIK ÇALIŞMA

Türkiye, yaş meyve sebze ihracatında bir kapıyı daha araladı. Sektörün yaklaşık 11 yıl süren mücadelesi sonuç verdi ve Japonya'ya limon ihracatının yolu açıldı. UYMSİB Başkanı Dr. Salih Çalı yaptığı yazılı açıklamada, sektörün önünü açabilmek için yoğun bir çaba gösterdiklerini, kurulan "Uzakdoğu'ya Yaş Meyve İhracatını Geliştirme Komitesi"nin greyfurttan sonra limon ihracat izni almasının önemli bir başarı olduğunu vurguladı. Sektörün desteğini arkasına alan Komite'nin, limona ihraç izni alma konusunda çalışmalarına ilk olarak 2003 yılında başladığına işaret eden Çalı, ihracat izni alınması sürecini şöyle anlattı: "Yoğun çalışmalar sonrasında 2007 yılında Japonya'ya teknik düzeyde bir ziyaret gerçekleşti. Limon meyvesi için Japonya'nın beklentisi sonucunda Japonya Tarım Bakanlığı'na (MAFF) istenen ek büyük çaplı denemeler sunuldu. MAFF tarafından limon ürünü için sunulan test planının uygun görülmesinin ardından, Japon bitki karantina uzmanları limonu incelemek ve denetlemek için Bursa, İzmir ve Ankara'ya ziyaretlerde bulundu." Çalı'nın verdiği bilgiye göre, 11 yıllık yoğun çalışmanın ardından Japonya Resmi Gazetesi'nin 7 Şubat 2014 tarihli sayısında yer alan resmi bildiri ile "0.8 derece ve altında 12 gün boyunca soğuk işlem uygulamasına tabi tutulmak şartıyla" Türk limonun Japonya'ya ihracatının serbest bırakıldığı belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Limonumuz Japonya yolcusu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN