Gemlik zeytini koruma altında

Giriş Tarihi: 28.2.2014

Değişik bölgelerde de üretilen zeytinlerin 'Gemlik zeytini' adıyla daha ucuza satılması Bursalı üreticiyi mağdur etti. Gemlikliler kendi ürünlerini, ayırt edici olsun diye hologramlı etiketle satacak

Dünyaca ünlü Gemlik sofralık zeytininin koruma altına alınması amacıyla ilk adım atıldı. Gemlik Ticaret Borsası'nın öncülüğünde uzun süredir sürdürülen Gemlik zeytini coğrafi işareti ile ilgili bilgilendirme toplantısı Orhangazi'de yapıldı. Orhangazi Ziraat Odası'nda görevli Ziraat Mühendisi Sevdiye Sevil'in yanı sıra Doç. Dr. Sertaç Dokuzlu'nun sunum yaptığı toplantıda zeytin coğrafi işareti ve hologramlı etiket üreticilere tanıtıldı.

'HAKSIZ REKABET ENGELLENECEK'
Gemlik zeytininin bölgeye has karakteristik özelliklerinin yanı sıra kendine has yapısı ve lezzeti olduğunu belirten Sevil "Yörenin coğrafi yapısı, hava şartları, ısı ve nem oranları, yetiştirme teknikleri, yıl boyu yapılan düzenli bakımı, üretim şekli ve daha birçok faktörün bir araya gelmesi ile bu kıymetli ürün yetişiyor" dedi. Gemlik, Orhangazi, İznik ve Mudanyalı çiftçilerin, Manisa- Akhisar ilçesinin haksız rekabeti ile yıllardır mücadele ettiğini belirten Sevil şunları söyledi: "Akhisar'da daha düşük maliyetle üretilen, ancak benzer fiyattan satılan zeytinler bölge çiftçimizi mağdur ediyor. 2006'da teşviklerle başka bir tehdit de Hatay, Mersin, Osmaniye, Urfa, Gaziantep gibi illerde yapılan genç Gemlik fidanının tam verime yatmasıyla 'Gemlik zeytini adı altında satılan ürün miktarının artması. Bölgemizin önemli mahalli ürünü olan zeytin bundan zarar görüyor." Manisa'da zeytin ağacı sayısının son yıllarda arttığını belirten Sevil "Zeytin fidanlarının çoğu Gemlik zeytini fidanı olmasına rağmen, elde edilen ürün Gemlik zeytini değil. Yani haksız rekabetten elde edilen yüksek kâr marjı Akhisar'da zeytinliklerin artmasını teşvik ederken, Gemlik zeytininin doğal yetişme ortamı olan bölgemizde üreticiler bundan zarar görmektedir. Yöremiz ürününü koruyamazsak başka bölgeler sahiplenir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gemlik zeytini koruma altında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN