Patent atılımını bir 'Bilen' anlattı

Türkiye'de son dönemlerde önem kazanan marka ve patent tescilini Bilen Patent Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Kaya'ya sorduk. Kaya, Bursa'nın icatçı bir şehir olma yolunda ilerlediğini belirtti

Giriş Tarihi: 28.2.2014
Patent konusunda Avrupa'nın gerisinde olsak da, bir dönem adını "başımıza icat çıkarın" sloganıyla tüm Bursa'ya duyurmaya çalışan Bilen Patent, bundan 10 yıl önce makine mühendisi Erdem Kaya tarafından kuruldu. Firma, dünya üzerinde çok önemli değerlendirmeler yapan iki kuruluş tarafından 3 yıldır en iyiler arasında gösteriliyor.
* Bursa marka ve patent tescili konusunda nasıl bir potansiyele sahip? Normalde Bursa gerçekten sanayisi güçlü bir şehir ancak daha çok yan sanayi konusunda güçlenmiş bir şehir. Daha önceleri tekstil konusunda gelişmeler varmış ancak artık bu konudaki liderliğimizi de Denizli'ye kaptırdık gibi görünüyor. Dolayısıyla bence ihracatı Türkiye ikincisi olan bir şehrin patent konusunda da Türkiye ikincisi olması lazım ama Bursa genelde dördüncü sıradadır. İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa biçiminde sıralanır. Sadece 2011'de Bursa Türkiye ikincisi oldu.
* Türkiye hangi pozisyonda diğer dünya ülkelerine göre? Biz aslında Türkiye olarak epey vakit kaybetmişiz patent konusunda. 1995'te gelişmiş bir patent kanunu çıkıyor ve o tarihten sonra çalışmalar hızlanıyor. 2004'ten sonra ise patent faaliyetleri ciddi oranda desteklenmeye başlandı bu da çalışmalara da büyük bir ivme kazandırdı. Dünya üzerindeki patent başvurularındaki oranımız binde ikiler civarında. Daha çok yol almamız lazım. Türkiye'nin 2023 hedefinde de bu var. Şu andaki patent başvurumuz 4-5 bin civarında.
* Peki biz Türkler icatçı bir millet miyiz? İstatistiki verilere bakıldığında Türkiye'nin patent sayıları artarak gidiyor fakat içi ne kadar dolu, bu biraz sorgulanır. Ancak bu bir süreç. Yabancılar yüz yıldır bunu konuşuyor biz ise daha 10 yıldır. Patent sayılarına bakıldığında çoğu buluş icat niteliğinde başvurular değil. Dünyada var olan şeyler için çok başvuru yapılıyor. Türkiye'deki en büyük sorun birçok insan ürettiği fikrin, bulduğu çözümün patent olabileceğini düşünmüyor. Böyle bir kavramdan haberi olmayanlar var. Bizdeki patent algısı çok ütopik. Ancak büyük buluşlara patent alınabileceğin düşünüyorlar. Bizim aslında insanımız zeki ancak fazla tevazu sahibi.
* Türkiye içinde Bursa'nın icat potansiyeli nasıl? Bursa aslında yılların yan sanayi şehri, tekstilde zaten patent olmaz düşüncesi var. Bize projeler hep hazır geliyor. Üretim şehriydi aslında Bursa. İyi bir üreticiydik biz. Ama yavaş yavaş kırılmaya başladı bu durum. Bursa'daki AR-GE merkezleri sürekli olarak artıyor. Yani, Bursa'nın icat çıkarmayan bir şehir profilinden icat çıkaran bir şehir profiline doğru kaydığını söylemek mümkün. Tam bir icatçı şehir olduk diyemem ama Bursa yakın zamanda bu konuda öncü şehirlerden biri kesinlikle olacak.
* Üreticilere marka ve patent tescili konusunda yapmak istediğiniz uyarılar var mı? Üretime başlamadan önce patent araştırmalarının yapılması lazım. Dünyada bu konuda alınmış tüm patentleri kimler ne teknolojide patent almış bunu bilmek lazım bu aynı zamanda Amerika'yı tekrar keşfetmeyi de önleyecektir. 14 yıllık meslek hayatımda böyle acı tablolara çok şahit oldum. Ürünü üreteceği zaman birini patentini ihlal ediyor muyum konusuna çok dikkat edilmeli. Dünya üzerinde birinin ayağına basmamak lazım. Patent vekillerinden bu konularda eğitimler almalarını ve bilinç düzeylerini arttırmalarını tavsiye ediyorum. Buluş yapan insanları teşvik etmelerini ve başlarına icat çıkaranlara gerekli değeri vermelerini istiyorum.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Patent atılımını bir 'Bilen' anlattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN