Riskli gebeliği önlemek için yakın takip şart

Bebeklerine kavuşacakları günü sabırsızlıkla bekleyen hamilelerin, kanama, bulantı, kusma, diyabet, tiroit ve yüksek tansiyonu ihmal etmemesi gerekiyor

Giriş Tarihi: 2.3.2014
Hamilelik sürecinde anne adayını tehdit eden hastalıklar hakkında görüşüne başvurduğumuz Acıbadem Bursa Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Ebru Füsun Donat, hamilelikte anne adayının ve bebeğin sağlığını olumsuz etkileyecek durum ve hastalıkları "Kanamalar, bulantı ve kusma, tiroit, diyabet ve yüksek tansiyon" olarak beş grupta topluyor.
ERKEN DÖNEM KANAMALARI: İlk üç ayda görülen kanamalar düşük tehlikesi sayılmıyor. Bu dönemdeki kanamalar normal kabul ediliyor. Gebelikte rahim duvarı genişlerken damarların açılmasına bağlı kanamalar meydana gelebiliyor. Bunlar devam eden gebeliklerin yüzde 10-15'inde düşük belirtisi oluyor.
BULANTI VE KUSMALAR: Hamilelikteki bulantı ve kusmalar, ilk üç ayda hemen her anne adayında ortaya çıkabiliyor. Ancak bu süreçte aşırı bulantı ve kusma nedeniyle hamilenin yeterince beslenememesi sağlığını tehdit edecek hale gelebiliyor. TİROİT: Hamilelerde tiroit bezinin az ya da çok çalışması bebeği ve anne adayını olumsuz etkiliyor. Düşüklere yol açabilen bu durum bazen de bebekte büyüme ve gelişme geriliğine neden olabiliyor.
DİYABET: Eğer diyabet hastası olan ve insülin tedavisi gören bir kadın hamile kalmak istiyorsa öncelikle şeker dengesinin sağlanması gerekiyor. Anne ve bebek sağlığı için gereken bu düzenlemeyle doğumda meydana gelebilecek güçlükler azaltılıyor. Şeker düzeyinin fazlalığı bebeğin aşırı kilo almasına ve doğumun zorlaşmasına yol açıyor.
YÜKSEK TANSİYON: Hamilelik öncesinde ve sırasında meydana gelen yüksek tansiyonun kontrol altına alınması gerekiyor. Çünkü bu durum hem anne için hem de bebek için risk oluşturabiliyor. Hamileliğin son üç ayında yüksek tansiyon gelişebiliyor. Bu durum gebelik zehirlenmesi olarak bilinen tabloya yol açabiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Riskli gebeliği önlemek için yakın takip şart
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN