Türkiye'nin en iyi haber sitesi

BTSO'dan 'ticari safari'

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'nın (BTSO) 16 makro projesinden biri olan Ticari Safari Projesi, çok sayıda yerli ve yabancı yatırımcının katılımıyla hayata geçti

Giriş Tarihi: 9.3.2014
BTSO, Küresel Fuar Acentesi, Sektörel Konseyler, BTSO Üniversitesi ve Gökmen Projesi kapsamında oluşturulan 'kümelenme' çalışmalarının ardından 'Ticari Safari Projesi'nin de startını verdi. Yabancı işadamlarını Bursa iş dünyası ile buluşturarak, kent ekonomisine ivme kazandırmayı hedefleyen BTSO, Ekonomi Bakanlığı'nın da desteği ile Bursa'da ilk alım heyetini ağırlıyor. Ticari Safari Projesi kapsamında 43 ülkeden 340'a yakın yabancı işadamı bu yıl ikinci kez gerçekleştirilen Mobilya, Dekorasyon ve Aksesuarları Fuarı'na (MODEKS 2014) katılarak, Bursa mobilya pazarını mercek altına aldı. Azerbaycan, Cezayir, Beyaz Rusya, Gürcistan, Güney Kore, İspanya, İran, Irak, Çek Cumhuriyeti, İtalya, Kazakistan, Yunanistan, Kırgızistan, Cezayir ve Çin gibi ülkelerden gelen alım heyetleri ile BTSO 28, 29 ve 34'üncü komite üyeleri, düzenlenen toplantılarda işbirliği ve ticaret konularını görüştü.

16 MAKRO PROJENİN EN ÖNEMLİSİ

Ticari Safari Projesi'nin tanıtım toplantısı, Almira Hotel'de yerli ve yabancı yatırımcıların yoğun katılımıyla gerçekleştirildi. BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, toplantıda yaptığı konuşmada, "Bugün startını verdiğimiz Ticari Safari Projemiz 16 makro projemiz içinde en önemlilerinden biri. Özellikle Bursa'nın sadece ihracatına, dış ticaretine değil aynı zamanda da kentin ekonomisine turizm sektörüne, hizmet sektörüne ciddi anlamda katkı koyacak önemli bir proje" dedi. Proje için yaklaşık 3 aydır yurt dışındaki bütün ticari müşavirliklerle organize bir şekilde çalıştıklarını söyleyen Burkay, "Ticari müşavirliklerimizden görev yapmış oldukları ülkelerde bu sektörlerdeki en büyük ithalatçıların listesini çıkardık. Onları Bursamıza davet ettik. Masraflarının büyük kısmını Ekonomi Bakanlığı, TÜYAP ve BTSO ortaklığıyla karşıladık" dedi.
Bursa'da mart ayı kadınların

AMAÇ, KENTİN TİCARİ HACMİNİ ARTIRMAK
Projenin en önemli hedefleri arasında yurt dışı pazarlarındaki önemli alıcıları Bursa'ya getirmek olduğunu ifade eden Burkay, proje sayesinde kentin ticari hacmini artırmayı amaçladıklarını vurguladı. MODEKS 2014 Fuarı'na 43 ülkeden yaklaşık 340 alıcının getirildiğini belirten Burkay, bu kapsamda geçtiğimiz günlerde BTSO'nun 28, 29 ve 34'üncü komite üyeleri ağırlıklı olmak üzere iş dünyası temsilcilerini alım heyetleriyle buluşturduklarını kaydetti. Firmaların bu görüşmelerde ciddi iş bağlantıları kurduklarını belirten Burkay, "Bursanın ürün çeşitliliğiyle birlikte pazar çeşitliliği de sağlaması gerekiyor. Projemiz, fuarlara yurt dışından ziyaretçilerin gelmesi, bu fuarların tutması ve geliştirilmesini de destekliyor" dedi.

YABANCI YATIRIMCILAR DURUMDAN MEMNUN
Ticari Safari Projesi kapsamında Bursa'ya Irak'tan gelen firmalardan birinin yetkilisi Mohamad Akrm, Bursa'nın mobilya anlamında önemli bir merkez olduğunu belirterek, Ticari Safari Projesi kapsamında yapılan iş görüşmelerinin olumlu yönde geçtiğini söyledi. Bursa'da iş birliği açısından önemli imkanların olduğunu kaydeden Akrm, "Bursa'da bizi çok güzel ağırladılar. Faydalı iş görüşmeleri yaptık" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
BTSO'dan 'ticari safari'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN