Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Minderin yıldızları Bursa'yı salladı

Bursa, Türkiye'yi olimpiyatlarda ve uluslararası müsabakalarda temsil etmeye hazırlanan yıldız güreşçileri ağırlıyor. Yıldızlar Türkiye Güreş Şampiyonası nefes kesen mücadelelere sahne oluyor

Giriş Tarihi: 9.3.2014
Bursa Atatürk Spor Salonu'nda düzenlenen Yıldızlar Türkiye Güreş Şampiyonası heyecanı başladı. Türkiye'yi olimpiyatlar başta olmak üzere uluslararası müsabakalarda temsil edecek olan güreşçilerin katıldığı şampiyonanın açılış törenine Vali Münir Karaloğlu, Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Hamza Yerlikaya ve çok sayıda spor sever katıldı. 60 ilden toplam 800 güreşçinin katıldığı şampiyonanın açılış töreninde konuşan Vali Münir Karaloğlu, gençlerin sporla uğraşmasını önemsediklerini belirterek spor yapan gençlere her zaman destek olduklarını söyledi. Sporun bütün branşlarını önemsediklerini ancak ata sporu olan güreşe ve güreş temsilcilerine sahip çıkmanın kendileri için önemli olduğunu kaydeden Vali Karaloğlu, "Dünyaya güreşi bizim pehlivanlarımız öğretti. Atalarımızın Orta Asya'dan batıya göç etmesiyle beraber güreş batıda da öğrenilmeye ve yaygınlaşmaya başladı. Kurtdereli Mehmet, Kara Osman, Büyük Yaşar, Kepsutlu Çakır, Bursalı Koca Rüstem gibi nice güreşçilerimiz dünyayı dize getirip tuş ettiler. Böylelikle Avrupa'ya giden güreşçilerimiz de minder güreşini ülkemize getirmiş oldular. İnanıyorum ki sizlerin içinden nice Kurtdereliler, Bursalı Koca Rüstemler, Hamza Yerlikayalar, Celal Atikler, Yaşar Doğular çıkacak" dedi. Güreşçilere, "Avrupa ve dünya şampiyonluklarında, birincilik kürsüsünde bayrağımızı dalgalandıracaksınız" diye seslenen Vali Karaloğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bunun için de güreşin disiplinine harfiyen uyacak, çok çalışacaksınız. Antrenörlerinizin size öğrettiklerini minderde uygulayacaksınız. Bu şampiyonanın ilimizde yapılmasından dolayı mutluyuz, heyecanlıyız. İnanıyorum ki bu salonda kıran kırana müsabakalar olacak. Karşılaşmalarınız neticesindeki her türlü sonuca rağmen güreşin kardeşlik ahlakını, centilmenliğini bir kenara bıraktığınızda biliniz ki işte o zaman tuş olmuş olursunuz. Hepinizin, sporun güzellikleriyle donatıldığı kanaatindeyim. Şimdiden hepinize yürekten başarılar diliyorum."

'KİMSENİN HAKKINI YEDİRTMEM'

Görevinin başında olduğu sürece kimsenin hakkını yedirtmeyeceğini vurgulayan Güreş Federasyonu Başkanı Hamza Yerlikaya da güreşçilere seslenerek "Kim hak ediyor, kim çalışıyor, kim emek veriyorsa emeğinin karşılığını alacak. Biz de yıllarca bu minderlerin üzerinde mücadele ettik. İnançlı olun, cesur olun. Gelecekte Türkiye'yi en iyi şekilde temsil etmenin yolu bu şampiyonadan geçiyor. Bu doğrultuda asla pes etmeden ve kararlılıkla çalışmalarınızı sürdürmenizi öneririm" diye konuştu. Müsabakaların serbest stil kategorisinde mücadele eden yıldız erkeklerden 46 kg'da Cabbar Duyum, 58 kg'da Muhammet Kahraman, 76 kg'da Eyüp Sayan ve 100 kg'da Oğuzhan Yusuf Altın da birinciliği göğüsleyerek altın madalyanın sahibi oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Minderin yıldızları Bursa'yı salladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN