Türkiye'nin en iyi haber sitesi

600 yıllık tarihi çınara yeni bir görünüm

Giriş Tarihi: 16.3.2014

5 yılda 145 tarihi eseri ihya eden Osmangazi Belediyesi 600 yıllık İnkaya Çınarı'nı çevresinde yaptığı düzenleme ile yeni bir görünüme kavuşturdu

Bursa'da Osmanlının kuruluşundan günümüze ayakta kalmayı başaran ve kentin en önemli simgelerinden biri olan 600 yıllık tarihi İnkaya Çınarı, yapılan çevre düzenlemesiyle yeni bir görünüm kazandı. Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Bursa'nın tarihi mirasını korumak, yaşatmak ve yeniden gün yüzüne çıkartmak adına, son 5 yılda yürüttükleri çalışmalarla, 145 tarihi eseri yeniden ayağa kaldırdıklarını söyledi.

KENTİN SİMGESİ
İnkaya Çınarının, Osmanlı'dan günümüze gelen en eski ve yaşayan çınarlarından biri olduğunu, 35 metrelik boyu ve 9.2 metrelik çevresiyle asırlardır tarihe şahitlik ettiğini belirten Dündar, "Belediye olarak tarihi mirasımıza sahip çıkmak adına bir çok örnek çalışmaya imza attık. Tarihi çınarın da içinde yer aldığı İnkaya Meydanı'nın zeminini bölgemizin tarihi dokusunu ortaya çıkartacak şekilde düzenledik. Çınarın altındaki alanı, suyu rahatlıkla emip beslenebilsin iye, geçirgen özelliğe sahip özel taşlarla kapladık. Ziyaretçilerimize Uludağ'ın eşsiz suyundan tatma imkanı sunan bir de çeşme yaptık. Doğal su kaynağının meydana girişi ile suyun aktığı kanalları yeniledik. Köylülerimizin el işlerini ve tarla mahsullerini sattıkları tezgahları yenileyerek, bölgenin atmosferine uygun bir hale getirdik. Gerek araç trafiğinin gerekse yaya trafiğinin olduğu tüm yolları yeniledik. Mahallemize, Osmangazi'mize ve Bursa'mıza hayırlı olsun" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
600 yıllık tarihi çınara yeni bir görünüm
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN