Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Esgin'den 5 yılda 10 mega proje

Giriş Tarihi: 16.3.2014

AK Parti Nilüfer Belediye Başkanı adayı Dr. Mustafa Esgin, 5 yılda yapacağı 10 mega projeyi tanıttı. Planladığı projelerin seçim kurgusu olmadığını belirten Esgin, "Dünyanın yeni kentlere ilişkin tecrübesiyle Nilüfer'in taleplerinden harmanlanmış projeler bütünüdür" dedi

Mahalli seçimler sürecinde yoğun bir çalışması temposu yürüten AK Parti Nilüfer Belediye Başkan adayı Dr. Mustafa Esgin, düzenlediği basın toplantısıyla projelerini kamuoyuna açıkladı. Nilüfer'de 5 yıl içinde 10 mega projeyi hayata geçireceklerini müjdeleyen Dr. Mustafa Esgin, A-park pazar yeri kompleksleri, çocuk kenti, gençlik kampüsü, ikinci bahar yaşam merkezi, Misi Türk el sanatları müzesi, Nilüfer Hatun doğal yaşam parkı, sosyal yaşam merkezi, şehir bahçeleri, tematik parklar ve termal park rehabilitasyon merkezi adı altındaki örnek projeleri hakkında bilgiler verdi.

'BAŞKAN YORULDU'
Nilüfer'de yeni kentler bandında kentleşme performansı ve kentliye hizmet noktasında son 15 yılında mevcut belediye başkanının yorulduğunu ifade eden Dr. Esgin, Nilüfer'de 15 yıldır baskın bir PR belediyeciliği yapıldığını, ideolojik tutuculukla ötekileştirici bir hizmet ayırımcılığı uygulandığını ifade etti. "Nilüfer'in yüzde 75'i yürüme mesafesinde sosyalleşmeden mahrum" diyen Esgin, "Çünkü 350 bin nüfuslu kentte mevcut olan kültür merkezi sayısı, kapasitesi; spor merkezlerinin sayısı ve yerleri: sosyal yaşam merkezlerinden yoksun olması bu sonucu doğurmuştur. Tekerlekli araca mahkum, sosyal engelli bir yaşam sürdürülüyor. Toplumun her kesiminin etkileşim ve ilişki içinde olduğu yaşanılır kent olmak durumundayız." dedi. Projelerinin kurgu olmadığını söyleyen Dr. Esgin, "Bu projeler, kurgu değil dünyanın yeni kentlere ilişkin tecrübesiyle Nilüferlilerin taleplerinden harmanlanmıştır. Her bir projemiz, Nilüferin kendi içinde mini kentler bütünü yaklaşımıyla; 7 yakaya, bölgeye ayırdığımız cazibe merkezleridir. Bu nedenle bir seçim kurgusu değil seçici olan Nilüferliye iyi gelecek kentleşme dokusu, marka parkurları ve vizyon ufkudur" dedi.

TEMATİK PARKLAR
Esgin projeleriyle ilgili de şunları söyledi: "Nilüfer'de tarih, çiçek, su, sanat, kültürün park olduğu tematik parklar projesini kentin§ pek çok noktasında hayata geçireceğiz. Otoparkın, pazar yerinin ve sosyal yaşam merkezinin bir arada olduğu modern pazar yeri kompleksimiz A-park modelimizi de uygulayacağız. 'İsmini çiçekten alan bir kent 'Şehir Bahçeleriyle' bilinmeli. Bu amaçla mahallelerde konsept çiçek bahçeleri oluşturacağız. Nilüfer Hatun Doğal Yaşam Parkı'nda hiçbir ağacına dokunmadan, mevcut doğallığı koruyarak geleceğe taşıyacağımız bir doğal yaşam merkezini Nilüfer'e kazandıracağız. Çocuk kenti bünyesinde tematik evler, Bilim Evi, Sanat Evi, Spor Evi, Meyve Evi, Süt Evi gibi alanların yanı sıra spor ve sanat noktaları olacak. İkinci bahar yaşam merkezi, yaşlılarımıza huzurla doğal bir ortamda tek katlı evler, sağlık merkezi, yürüyüş parkurları, restoran ve hobi bahçeleriyle huzur veren bir yaşam iklimi sunacak."

AQUAPARK VE TERMAL REHABİLİTASYON MERKEZİ
Bursa'nın toplam 12 termal kaynağı ile 2 bin yıllık tarihi bir termal kent olduğunu vurgulayan Dr. Esgin, "Sudan gelen sağlığı Nilüfer'e taşıyan projemiz termalin rahatlatıcı atmosferini dünya standartlarında bir Termal Aquapark'a dönüştürüyor. Halkımızın uygun koşullarda yararlanabileceği Termal Aquapark günübirlik kullanıma açık bir sağlık ve dinlenme mekanı olacak. Termal rehabilitasyon merkezi bedensel engelliler başta olmak üzere engellilerimizin termal suyla rehabilitasyonu için kurulacak bu tesis model bir sağlık merkezi konumunda olacaktır' dedi.

FESTİVAL MEYDANI OLACAK
Nilüfer'i Sosyal Yaşam Merkezi'ne kavuşturcaklarını belirten Esgin, "Hatıra fotoğrafı çektirmek için, misafirimizle sinema, tiyatro, söyleşi, spor, eğlence, dinlence programı yapmak için gönül huzuruyla ve kıvançla gideceğimiz bir yerin olmaması büyük bir eksiklik. Nilüfer artık bu talihsizliğe son verecek. Sosyal Yaşam Merkezi aynı zamanda Nilüfer Festival Meydanı özelliği taşıyacak" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Esgin'den 5 yılda 10 mega proje
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN