Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bursa'nın ticari partneri Portekiz

Giriş Tarihi: 21.3.2014

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Portekiz ile Türkiye arasındaki ticari hacmin her geçen gün arttığını belirterek, "Portekiz'i Afrika ve Latin Amerika'da birlikte iş yapmak adına önemli bir partner olarak görüyoruz" dedi

Portekiz'in Ankara Büyükelçisi Jorge Cabral, Portekiz Büyükelçiliği Ekonomik ve Ticari Müşavir Celeste Mota ve DEİK Türk-Portekiz İş Konseyi Başkanı Fahri Gökyayla, BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay'ı ziyaret etti. Ziyarette konuşan Burkay, 16 makro projeler hakkında Büyükelçi Cabral'a ayrıntılı bilgiler verdi. Makro projelere hayran kalan Büyükelçi Cabral, BTSO'yu yaptığı faaliyetlerden dolayı tebrik etti. BTSO Başkanı Burkay, Avrupa'nın iki ucunda yer alsalar da Türkiye ve Portekiz arasındaki ilişkilerin bugüne kadar hep dostluk çerçevesinde ilerlediğini söyledi. AB müzakere sürecinde her zaman destek veren Portekiz ile ticaret hacmin giderek arttığına dikkat çeken Burkay, Bursa'dan Portekiz'e 52 firmanın ihracat yaptığını vurguladı.

100 MİLYON DOLARLIK İHRACAT

Portekiz'e ağırlıklı olarak makine, tekstil ve otomotiv yan sanayi ürünleri ihraç edildiğini dile getiren Burkay, "Portekiz'e ihracatımız geçen yıl 100 milyon dolara dayanırken, ithalatımız da 78 milyon dolara yükseldi. Biz bu rakamları, geliştirilmesi gereken bir seviyede görüyoruz. Türkiye, Portekiz için Kafkaslar, Ortadoğu ve Orta Asya'ya ulaştıran bir köprüdür. Hem Türkiye hem de Bursa olarak Portekiz'i Afrika ve Latin Amerika'da birlikte iş yapmak adına önemli bir partner olarak görüyoruz. Akdeniz sıcaklığını taşıyan özellikleriyle Türkiye ve Portekiz iş dünyası birbirini daha fazla keşfetmelidir" dedi. Cumhuriyetin 100. kuruluş yıldönümünde ülke olarak 500 milyar dolarlık ihracat hedefi belirlediklerini de hatırlatan Burkay, Bursa olarak da bu ihracata 75 milyar dolarlık bir katkı sağlamayı amaçladıklarını vurguladı. Büyükelçi Cabral, Türkiye ile Portekiz arasındaki ilişkilerin her geçen gün geliştiğini fakat bunun yeterli olmadığını söyledi. Bursa iş dünyası ile Portekiz'in işbirliği adımlarını artması gerektiğini söyleyen Cabral, Bursa iş dünyasının Portekiz ile bağlantı kurması için ellerinden gelen desteği sağlayabileceklerini söyledi. Portekiz'in yenilenebilir enerji, telefon, ilaç sanayi ve yazılım alanında önemli adımlar kat ettiğini söyleyen Cabral, "Portekiz olarak Bursa'ya ilk resmi ziyaretimizi gerçekleştirdik. İki ülke arasındaki ilişkilerin kısa bir sürede gelişmesi mümkün değil. Bu ziyaret ilişkilerin daha da hızlanması için önemli bir adımdır. Portekiz olarak Bursa iş dünyası ile işbirliği yapmaya her zaman hazırız" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bursa'nın ticari partneri Portekiz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN