Eski çöp sahası yeni yaşam alanı

Bursa'nın İnegöl Belediyesi Alanyurt çöp depolama sahası rehabilite edilerek, doğal yaşam alanına dönüştürüldü. 3 milyon 300 bin TL bedelle yaptırılan yaşam alanında çöp kokusu yerini güzel kokulara bıraktı

Giriş Tarihi: 21.3.2014
İnegöl Belediyesi'nin Alanyurt vahşi çöp depolama sahasında başlattığı çalışmaların birinci etabı sona erdi. İki milyon ton çöp üzerine inşa edilen yeni yaşam alanının açılışı gerçekleştirildi. Belediye Başkanı Alinur Aktaş eski çöplüğün kaldırılmasıyla ilgili q yaşadıklarını soruna değinerek, yeni depolama tesisinin hayata geçirilmesi için 2011'de çalışmayı başlattıklarını anımsattı. Aktaş, birinci etabın yapımına 3 milyon 310 bin TL harcandığını ifade etti. Alanın 110 dönüm olduğu bilgisini veren Aktaş, sosyal tesislerle alanının İnegöl'ün yeni sosyal yaşam alanı olacağını ifade ederek İnegöl Belediyesi olarak çöpten enerji üreteceklerini de sözlerine ekledi.

"KÖPRÜLÜ KAVŞAK YAPTIK"

Son 10 yılda tarihi değerlerin ayağa kalktığını aktaran Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe "Kötü kokuların yayıldığı bu alanda artık çiçek kokuları yayılacak. İnsanlarımız artık burada nefes alacak. Yapılacak düzenlemelerle birlikte güzel bir mekan olacak. İnegöl'ümüz sağlıklı, yaşanabilir bir kente olma yolunda hızla gelişiyor" diye konuştu. Çöplüğü, yeşil alan olarak görmekten mutlu olduğunu aktaran AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin "Başbakanımızın talimatı var benim ülkemin insanına bu yıl ne yaptınız, ertesi yıl daha çoğunu yapacaksınız. 300 yataklı devasa sağlık tesisini haziranda hizmete açacağız. Diş hastanemiz devam ediyor. Hızlı tren Yenişehir'den geçiyor. Köprülü kavşaklar yaptık. OSB girişine köprülü kavşak yapacağız. Hizmet vermeye devam edeceğiz. 18 ilçemizi gerdanlık olarak Bursa'ya takmak istiyoruz" dedi. Bursa Valisi Münir Karaloğlu ise "Çağdaş şehirlerde kirlettiğiniz suyu, arıtmak zorundasınız. Oluşturduğumuz katı atığı ve çöpü bertaraf etmek ya da düzenli depolamak zorundasınız. Artık çağdaş kentlerde vahşi depolamaya yer yok. Şimdi bu alana geçmişini bilmeyen birisini getirdiğinizde, buranın altında 2 milyon ton çöp var deseniz inandıramazsınız. Yeşilliği ve boğaz manzarasıyla güzel bir alan olmuş. 30 Mart'tan sonra çöpün depolanması ve bertaraf edilmesi İnegöl Belediyemizin görevi olmaktan çıkacak. Artık İnegöl Belediyemiz sizin kapınızdan sokağınızdan çöpü toplayacak ve Büyükşehir Belediyemiz çöpü bertaraf edip depolayacak" diye konuştu.

VATANDAŞIN SUCUK KEYFİ
Konuşmaların ardından yeni yaşam alanının açılışı gerçekleştirildi. Açılışın ardından protokol vatandaşlara sucuk etmek dağıttı. Vatandaşlar ise eski çöplük üzerinde sucuk ekmek keyfi yaptılar.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eski çöp sahası yeni yaşam alanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN