Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mudanyalı balıkçılar 40 yıl sonra yılan balığı yakaladı

Giriş Tarihi: 21.3.2014 17:03

Mudanyalı balıkçılar, uygunsuz avlanmalar sonucu nesli tükendiği sanılan ve Marmara denizinde 40 yıldır görülmeyen yılan balığı yakaladı.

Marmara denizinde kaçak avlanmanın engellenmesinin ardından balıkçıların yüzü gülüyor. 35 yıldır Mudanya Güzelyalı'da balıkçılık yapan Yücel Kopuz, 40 yıldır görülmeyen yılan balığının yeniden görülmesinin, Marmara'nın eski bol balıklı günlerine geri dönmeye başladığının bir göstergesi olduğunu söyledi. Kopuz, "Nesli tükendi sandığımız balıkların geri dönmeye başladığını görüyoruz. 40 yıldan bu yana ortalarda görülmeyen yılan balıklarını Marmara denizinde görmeye başladık. Bu yıl dördüncü kere balıkçılarımızın ağlarına takılan 1 metre 65 santim boyunda ve 38 kilo ağırlığında olan yılan balığını tezg'hımızda sergilemeye başladık. Yıllardır ne balıkçılar, ne de vatandaşlar bölgemizde yılan balığı görmemiştik. Kilosunu 20 liradan satışa sunduğumuz yılan balığı vatandaşlar tarafından büyük rağbet gördü" dedi.

Şu anda Marmara'da yakalanan balık çeşidi ve fiyatlarının, havaların mevsim normalleri üzerinde seyretmesi sebebiyle biraz yüksek olduğunu söyleyen Kopuz, fiyatların düşebileceğini ifade etti.

Mudanya ve Güzelyalı'da balıkçı tezg'hlarındaki balık fiyatları ise şöyle:
Somon balığı 30 lira, hamsi 8 lira, mezgit 25 lira, fener balığı 40 lira, tekir 30 lira, dil balığı 25 lira, levrek 20 lira, çupra 20 lira, çinekop 40 lira, minakop 25 lira, istavrit 13 lira ve karides 20 lira, 40 yıl sonra yakalanan yılan balığı ise 20 lira.
Vatandaşlar, cep telefonlarıyla yılan balığının fotoğrafını çekti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mudanyalı balıkçılar 40 yıl sonra yılan balığı yakaladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN