Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kadınların utandığı hastalığın tedavisi var

İdrar kaçırma sorunu yaşayan kadınlar bu durumdan utandıkları için çoğu zaman hastalığı gizleyip doktora gitmiyor. Ancak hastalık ameliyat ve egzersizlerle ortadan kalkıyor

Giriş Tarihi: 23.3.2014
Kadınların özel hayatlarını ve sosyal yaşamlarını olumsuz etkileyen idrar kaçırma sorunu; basit egzersizler, etkili ilaçlar ve kolay uygulanabilir cerrahi yöntemlerle tedavi edilebiliyor. Acıbadem Bursa Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Ebru Füsun Donat, idrar kaçırma ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.
Kadınlarda idrar kaçırma hangi şekillerde görülüyor?
İdrar kaçırma yani üriner inkontinans, kontrol dışı idrarı tutamama ve kaçırma şeklinde tanımlanıyor. Bu durumun stres tipi ve sıkışma tipi olmak üzere iki türü bulunuyor.
Stres tipi idrar kaçırma:
Bu tipte genellikle bir aktivite esnasında, öksürürken, hapşırırken, gülerken veya koşarken idrar kaçırma meydana geliyor. Bu durumun ana nedeni olarak, leğen kemiğinin alt kısmındaki kaslarının zayıflamasına bağlı, idrar yolu ve idrar torbası boynunun sarkması gösteriliyor. Mesane içerisindeki basınç, idrar yolu içindeki basıncı aşıyor, bu durumda idrarı tutmak mümkün olmuyor.
Sıkışma tipi idrar kaçırma:
Burada başlıca şikâyet, sık ve ani idrar hissi gelmesi ve tuvalete yetişememek. Bu hastalar su sesi duyduklarında ya da ellerini yıkarken bir anda idrarlarının geldiğini ve tutamadıklarını ifade ediyorlar. Bunun temel nedeni ise; idrar torbası kaslarını kontrol eden sinirlerdeki fonksiyon bozukluğu.
İdrar kaçırma bir hastalık mıdır ya da bir hastalığın habercisi olabilir mi?
İdrar kaçırma sosyal bir olay. Batı ülkelerinde aşırı spor yaparken bir iki damla kaçırmak bile tedavi edilirken, Türkiye'de kırsal kesimde yaşayan ve üç doğum yapmış bir annenin günde 5-6 ped değiştirecek kadar kaçırıyor olması bir tedavi nedeni olmayabiliyor. Ancak bu durum, doğum yapmanın, sık çocuk doğurmanın, yaşlılığın bir sonucu olarak düşünülmemeli. İdrar kaçırmanın her türüne doğru yaklaşıp doğru tedaviyi seçmek önem taşıyor.
Ameliyatlar karından mı, vajinal bölgeden mi uygulanıyor?
Ameliyatlar vajenden ya da karın üstünden yapılabiliyor. Vajenden yapılan ameliyatlarda bantların ucu, kasıklardan ya da bacak iç kıvrımından çıkarılıyor. Karından yapılan ameliyatlar laparoskopik veya açık yöntemle gerçekleştirilebilir. Karından yapılan operasyonlardan en sık uygulanan yöntem olan Burch ameliyatlarında mesane dikişlerle yukarıya leğen kemiğine asılıyor. Bu yöntem daha çok sarkma sorunu da olan hastalarda tercih ediliyor. Eğer mesane ile birlikte rahimde de sarkma varsa ameliyata rahmin ve eğer menapozda bir hasta ise yumurtalıkların da alınması işlemi ekleniyor. Vajinal ameliyatlar yaklaşık 15-20 dakika kadar sürüyor ve hasta en fazla bir gün hastanede yatıyor, ertesi gün normal hayatına dönüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kadınların utandığı hastalığın tedavisi var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN