Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mevsimsel göz alerjisi kapıda!

Normal şartlarda zararsız olan ev tozu, polen ya da tüy gibi maddeler özellikle bu mevsimde bazı bünyelerde reaksiyon geliştirerek göz alerjisine neden olabiliyor

Giriş Tarihi: 28.3.2014
Dünya nüfusunun yüzde 20-35'ini etkileyen alerjik hastalıklar, Türkiye'de yüzde 20'ye ulaşan sıklıkta görülüyor. Ve bu alerjik belirtilerin yüzde 70'i gözlerde ortaya çıkıyor. Alerjiler konjonktivit (göz yangısı) ve astım gibi başka sorunları da tetikleyebiliyor. Burun ve göz alerjilerinin birleşimi ise rinokonjonktivit denilen hastalığın oluşmasına neden oluyor. Acıbadem Bursa Hastanesi Göz Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Murat Moray, kaşıntı, sulanma ve çapak oluşumuna neden olan göz alerjisi (konjonktivit) hakkında bilgi verdi.

ÖLÜME BİLE NEDEN OLABİLİYOR
Gözler ve solunum yolları ile temas eden alerjenler çoğunlukla havada bulunuyor. Polenler, küfler, toz, tüy gibi materyaller havadan gelen alerjenler olarak sayılabiliyor. Böylelikle vücudumuza hava yolu ile kolaylıkla giriş yapabiliyor, aslında zararlı olmayan bu maddeler yabancı olarak algılanarak bir tepki ile karşılaşıyorlar. Böylelikle alerjik reaksiyon dediğimiz tablo ile karşı karşıya kalınıyor. Alerjik reaksiyon hiç de masum olmayan ve kontrol altına alınamazsa ölümcül tablolarla sonuçlanabilen bir rahatsızlıktır. Yiyecekler ya da böcek sokmaları ve ısırmaları gibi diğer alerji nedenleri havadan gelen alerjenler gibi gözleri doğrudan etkilemiyor. Bazı kozmetikler ve antibiyotikli olan göz damlaları gibi ilaçlara karşı da göz alerjileri ortaya çıkabiliyor. Prensip olarak en yaygın tedavi, alerjinin kesin ve kalıcı bir tedavisi olmadığından alerjiye neden olan maddelerden kaçınmak. Eğer gözlerdeki alerjiye neyin neden olduğunu bilmiyorsak ya da onlardan uzak durma şansımız yok ise ilaç tedavisine başvurmak gerekiyor bunun için ise öncelikle mutlaka bir göz hastalıkları uzmanına başvurmalı ve tavsiyelere göre hareket etmek gerekiyor. Kontakt lenslerde alerji mevsiminde gözlerinize rahatsızlık verebiliyor. Havadan gelen alerjen maddeler doğrudan kontakt lenslerinize yapışarak rahatsız edebiliyor. Bu durumda günlük kullan-at tabir edilen lensleri kullanmak geriyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mevsimsel göz alerjisi kapıda!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN