'Ücretleri 10 kuruş bile indiremezsiniz'

Giriş Tarihi: 28.3.2014

Bursa'da muhalefeti popülist politika yapmakla suçlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe "Demirelvari politikalar tarihte kaldı. Toplu ulaşımı da, suyu da 10 kuruş bile indiremezsiniz" diye konuştu

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, suyu ve toplu ulaşımı yüzde 50 ucuzlatma vaadinde bulunan muhalefete tepki gösterdi. Altepe "Demirelvari politikalar tarihte kaldı. 30 yıl öncesinin yöntemlerini kullanıyorlar. Suyun altyapı anlaşmalarını Dünya Bankası ile onların zihniyetindeki yönetimler yaptı. Hala ödüyoruz. Toplu ulaşımda da fiyatları 10 kuruş bile indiremezler" dedi. Seçim öncesi Hünkar Köşkü'nde köşe yazarlarıyla ve ulusal medyanın temsilcileriyle biraraya gelen Recep Altepe, en büyük anketin pazar günü sandıktan çıkacağını söyledi. Büyükşehir Belediye Meclisi'nin 45 kişiden 101 kişiye çıkacağını, yaklaşık 2 milyon kişinin bin 176 mahallede oy kullanacağını kaydeden Recep Altepe, muhalefetin ucuz su ve toplu ulaşım vaadinin popülist olduğunu ifade etti. "Bedavaya dünya kenti olunmuyor" diyen Altepe "Maliyetler artıyor. Halk otobüsçüleri 'para kazanamıyoruz' diyor. Bu yüzden 10 numara yakıt kullanıyorlar. Toplu ulaşımı 10 kuruş bile indiremezler. Popülist politikalar ve yöntemleri eskide kaldı. Vatandaş artık bunlara inanmıyor. İcraata bakıyor. Biz "kalite ve dünya kenti olalım" diyoruz. Bedavaya dünya kenti olunmuyor. Kocaeli geçmişte yapılan popülist politikalar ve yanlıştan dolayı 100 yıl kredi kullanamayacak. Sadece 20 milyon lira aylık geri ödemesi var. Bir baraj ve altyapı ihalesinden dolayı. Onların yaptığı baraj Bursa'daki iki barajdan birisi kadar" dedi.

'ELEŞTİRMEK KOLAY YAPMAK ZOR'
Bursaray'ın Görükle'ye ve Balat'a gitmesiyle tamamlanacağını kaydeden Altepe, "110 bin olan günlük yolcu sayısı 260 bine çıktı. 10 dakikalık sefer süresini 5 dakikaya düşürürsek yolcu sayısını da bir milyona çıkarırız. Tramvayın da şehir içinde yavaş gittiği eleştirileri var. Tramvaya da 'olur olmaz eleştiriler yönelttiler'. İftiralar attılar. "Heykel'e çıkamaz" dediler. 'Bunu yapanlar hapiste çürüyecek" dediler. Bunu bir Antepli, Kayserili, Konyalı söylemez. Bunlar kendi şehirlerini sevmiyor. Tramvay tabiki hızlı gitmeyecek. Biz şehri yavaşlatıyoruz. Şehir içinde araçlar yarış etmez. Acelemiz ne ki? Amacımız önce tramvay kültürünü yerleştirmek. Eleştirmek kolay ama yapmak zor. Bu kültürün yerleşmesi çok kolay olmuyor" görüşünü dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Ücretleri 10 kuruş bile indiremezsiniz'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN