Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu yaz meyveler numunelik olacak

Martta yaşanan dolu ve don erken çiçeklenen ağaçlara büyük zarar verdi. Özellikle kiraz ve eriğin bol olduğu dağ ilçelerinde verim kaybının yüzde 90'ı bulacağı, bu nedenle mevyenin cep yakacağı belirtiliyor

Giriş Tarihi: 20.4.2014
Yaz meyveleriyle ünlü olan dağ ilçelerinde mart sonunda yaşanan don ve dolu felaketi meyveyi vurdu. Orhaneli ve çevresinde etkili olan dolu yağışından sonra yapılan incelemelerde acı tablo ortaya çıktı. Orhaneli Ziraat Odası Genel Sekreteri Halil Çetin ile ziraat mühendisleri yaptıkları zarar tespiti beklenenin üstünde çıktı. Meyve bahçelerini ve çilek tarlalarını gezen ziraat mühendislerinin çilek tarlalarındaki zararın verimi etkilemeyecek kadar az olduğunu fakat vişne, kiraz, elma, armut ve erik gibi meyve ağaçlarında zararın yüzde 90'ı aştığını belirledi. Sıcaklık ortalamalarının yüksek olması nedeniyle meyve ağaçlarının erken çiçek açtığına dikkat çeken Ziraat Odası Genel Sekreteri Çetin, "Yaşanan dolu ve don olayı çiçekleri açmış olan erik, kiraz, vişne, elma, armut gibi meyvelerde bizim izlenimlerimize göre yüzde 90 ile 95'lere varan bir oranda zarar verdi. Şu anda köylerimizi gezip tespitler yapıp, yaşanan afeti belgelemeye çalışıyoruz" dedi.

İZNİK'TE ZARAR YÜZDE 60
Dört mevsim ürün elde edilen Marmara'nın en büyük tarım ambarı İznik'te de don meyve ağaçlarına büyük zarar verdi. İznik Ziraat Odası Başkanı Vahit Mutlu "İznik ovasında don afeti yaşadık. Erken çiçek açan ağaçlarda yüzde 50 ila 60 oranında zarar var. Geçtiğimiz günlerde sıcaklığın eksi 2 dereceye düşmesiyle korkulan oldu. Ova dona teslim oldu. Meyve ağaçlarının çiçekleri döllenme yapamadı. Bu yıl meyve az ve pahalı olacak. Erik, şeftali ve kirazda büyük zarar var. Öte yandan üzüm bağları da hasar görmüş durumda" görüşünü dile getirdi.

YENİŞEHİR'DE DE DURUM AYNI
Yenişehir Ziraat Odası Başkanı Sadi Aktaş, ilçenin bazı bölgelerinde görülen don olayı nedeniyle meyve ağaçlarında zarar oluştuğunu belirterek, meyve ağaçlarının yüzde 80'inin yandığı söyledi. Yolören, Çeltikçi, Karasıl, Söylemiş, Menteşe, Koyunhisar ve Ayaz mahallelerinde meyveciliğin yoğun olarak yapıldığı bilgisini veren Aktaş "Maalesef şeftali, armut, elma, erik ve kirazlar önemli ölçüde zarar gördü. Zararın yüzde 80 civarında olduğu tahmin ediliyor. Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) görevlileri hasar tespitlerine başladı" açıklamasını yaptı. Dolunun ürünlerde büyük kayba yol açtığını belirten üreticiler de hayal kırıklığı içinde. Bu durumun ekonomik olarak kendilerine darbe vuracağını söyleyen üreticiler "Bu yıl bereketli bir yıl bekliyorduk. Verim ve kalitenin iyi olduğunu düşündüğümüz bir sezonda beklenmedik dolu yağışı nedeniyle büyük bir zararın içerisine girdik. Yetkililerden destek bekliyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu yaz meyveler numunelik olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN