Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bakan Zeybekci'den BTSO'ya büyük övgü

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası heyetini Ankara'da ağırlayan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci "Hiçbir ticaret ve sanayi odasında böyle projeler görmedim" dedi

Giriş Tarihi: 27.4.2014
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Bursa'nın ve BTSO'nun çalışmalarını takdirle izlediklerini belirterek, Gökmen Projesi'nin önemine vurgu yaptı. Bakan Zeybekci, "Gökmen projesini çok beğendim. Türkiye'nin Gökmen gibi projelere ihtiyacı var. Kendi uydularımızı yapacağız, ama bunu yapacak birisi var mı? Ama asıl olan Türkiye'de bu kültürün ve bilimin oluşmasıdır. Çocukların aklına bir şeyler düşürmeye başlamak lazım. BTSO'yu bu açıdan tebrik ediyorum. Hiçbir ticaret ve sanayi odasında böyle projeler görmedim. Artık ziyaretlerimde BTSO'nun projelerini örnek göstereceğim" dedi.

"AVM KÜLTÜRÜ AZALIYOR"
Bakan Zeybekci, BTSO'nun Payitaht Çarşısı Projesi ile tarihi çarşı ve hanların daha da canlanacağını söyledi. Artık dünyada AVM kültürünün azaldığını kaydeden Bakan Zeybekci, "İnsanlar AVM'lerden uzaklaşmak istiyor. AVM tüketiminin içinde olmak istemiyor. Gömlek alırken sohbet etmek istiyorlar. Esnaf ile dostluk ilişkisi kurmak istiyorlar. Ben bu yüzden BTSO'nun Payitaht Çarşısı Projesini sonuna kadar destekliyorum" açıklamalarında bulundu. Bakan Zeybekci, BTSO'nun makro projelerini dinledikten sonra önümüzdeki günlerde Bakanlık ekibiyle birlikte Bursa'ya geniş katılımlı bir program yapmak istediğini söyledi.

6 PROJEYİ HAYATA GEÇİRDİK

Bursa'da ticaret ve sanayinin çatı BTSO olarak hazırlanan 16 makro projenin 6'sını hayata geçirdiklerini belirten Başkan Burkay, "Yerel yönetimler tarihi yapıları restore ederek ayağa kaldırıyor. Biz de BTSO olarak, tarihi çarşı ve hanların ticari hayata daha fazla fayda sağlamasını istiyoruz. Artık dünyada AVM kültürü bitiyor. Biz de BTSO olarak çarşımızı tekrar hayata döndürmek istiyoruz. Ayrıca sektörel konsey yapılanmamız var. Bu Türkiye'de bir ilk. Türkiye'nin bir hedefi varsa, Bursa olarak üzerimize düşen görevi yapacağız" diye konuştu. Küresel Fuar Acentesi Projesi kapsamında yurt dışı ticaret heyet programları düzenlediklerini söyleyen Burkay, hedeflerinin 4 yılda 12 bin üyeyi yurt dışına götürmek olduğunu belirtti. Bursa'nın özellikle tekstil sektöründe giyim ve mekanda ilk 5'te olduğunu, fakat teknik ve fonksiyonel tekstilde istenilen düzeyde olmadığını kaydeden Burkay, "İç ve dış pazarda ciddi bir hacim var. Biz bu alanda iyi bir yere gelmeliyiz. Standartlar ve zorunluluklar konulmadığı sürece, bu dönüşümden bahsetmemiz mümkün değil. BTSO olarak bu konuda bilimsel çalışmalarımız var. Kümelenme çalışmalarımız faaliyetlerini sürdürüyor. Tekstil Mükemmeliyet merkezi kuruyoruz. Bu merkez, 12 milyon liraya mal olacak. Kalkınma ajansından destek aldık. Ayrıca BTSO'yu, Bursa Tekstil ve Konfeksiyon Ar-Ge Merkezi'ne (BUTEKOM) ortak yapmayı istiyoruz. Bu konuda Ekonomi Bakanlığımızın desteğini önemsiyoruz" açıklamalarında bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakan Zeybekci'den BTSO'ya büyük övgü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN