Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Bursa'nın termali yılda 4 milyon turiste yeter'

Giriş Tarihi: 25.5.2014

Almanya ve Avusturya'daki önemli termal merkezlerinde incelemelerde bulunan Başkan Altepe, Bursa'nın yılda 4 milyon turiste yetecek miktarda termal suyu olduğuna dikkat çekti

Teknik incelemelerde bulunmak üzere kaplıcalarıyla ünlü Almanya ve Avusturya'daki termal tesisleri ziyaret eden Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, bazı Avrupa ülkelerinin yıllar önce bu tür tesisleri yaptığını ve bugün çok ciddi bir gelir elde ettiğini söyledi. Bursa'nın da turizm kenti olabilmesi ve sağlık turizminden hak ettiği payı alabilmesi için tüm imkanları seferber ettiklerini kaydeden Başkan Altepe, başta Sıcaksu Bölgesi ve Tabakhaneler olmak üzere kentin muhtelif noktalarına modern tesisler yapmak için gerekli çalışmaları başlattıklarını bildirdi.

'KAPASİTEMİZ ÇOK YÜKSEK'
Başkan Altepe'nin verdiği bilgiye göre, Almanya'nın Bad Füssing termal tesisler bölgesi 23 bin yatak kapasitesine sahip ve yılda 6 milyon kişi konaklama yapıyor. Bursa'daki su kalitesinin çok daha nitelikli ve farklı özellikler taşıdığına dikkat çeken Başkan Altepe, "Bursa yılda 500 bin civarında dış turist alıyor. Bad Füssing Almanya'nın sadece bir termal merkezi, başka bölgelerde başka tesisler ve merkezler de var. Ama sadece Bad Füssing 23 bin yatak kapasitesi ile yılda 6 milyon turisti ağırlıyor. Bu rakamlar bizim için de çok önemli. Bu tür tesislerin, yılda 4 milyon turiste yetecek kadar termal su kapasitesi olan Bursa'ya ne kadar değer katacağını burada en güzel şekilde görmüş oluyoruz" diye konuştu.

ESKİ ÜNÜNE KAVUŞACAK
Termal denince akla ilk gelen şehrin Bursa olduğunu ifade eden Başkan Altepe, "Bizim hedefimiz, Avrupa'daki tesislerin çok daha modernini Bursa'mıza kazandırmak. Bunun yanı sıra, Bursa'da 'içmeler' olacak, bunun iyi örnekleri de Fransa Nice'de, arkadaşlarımız oradaki tesisleri de inceleyecek. Bursa termal sularının, böbrek kumu dökme özelliğinden radon gazı özelliğine kadar her türlü özelliğinden yararlanacağız. Çok yakın zamanda Bursa termalde eski unvanına kavuşacak. Termalde önce Bursa vardı, şimdi yine Bursa olacak" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Bursa'nın termali yılda 4 milyon turiste yeter'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN