Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Emniyet çocuklar için kırmızı alarmda

Bursa Emniyeti, yaşanan çocuk ölümlerinin önlenmesi için yöntemler geliştiriyor. Tecrübeli polislerden kurulan 5 özel ekip, 18 yaş altı çocukların kayıp olaylarıyla ilgileniyor, kenti karış karış geziyor

Giriş Tarihi: 25.5.2014
Bursa Emniyet Müdürlüğü son günlerde yaşanan çocuk ölümlerini analiz ederek, bu suçların önlenmesi için yöntemler geliştiriyor. Çocuk Şube Müdürlüğü, özellikle çocuklu polislerden oluşan ve 18 yaş altı çocuk kayıplarıyla ilgilenen özel ekipler kurdu. Kayıp ve kaçırılma olaylarının yanı sıra ekipler Bursa'yı karış karış gezip, su kuyusu, metruk bina gibi yerleri tespit edip gerekli önlemlerin alınmasını sağlıyor. Kaybolan her çocuğu kendi evlatları gibi aradıklarını ifade eden Çocuk Şube Müdürü Erol Turan, çalışmaları SABAH'a anlatırken, ailelere çok önemli uyarılarda bulundu.

SU KUYUSU BİLE ARAŞTIRILIYOR

Adana'da kaçırıldıktan sonra öldürülen 6 yaşındaki Gizem Akdeniz'in cinayetinin gündeme getirdiği 'çocuklara karşı işlenen suçlar' konusunda daha etkin görev yapmak için harekete geçen Çocuk Şube Müdürlüğü'nde 'babacan' diye tabir edilen tecrübeli polislerden oluşan özel ekipler kuruldu. 18 yaş altı çocukların kayıp olaylarıyla ilgilenen ve şimdilik kent merkezinde faaliyet gösteren 5 ekip, Bursa'yı karış karış geziyor. Çocuğa karşı işlenen suçların meydana geldiği okul önleri, park ve bahçelerde aralıksız denetimler yapan ekipler, ayrıca sokaklarda oynayan çocuklar için tehlike yaratabilecek faktörleri de araştırıyor. Bursa Çocuk Şube Müdürlüğü, ekipleri sadece kaçırılan yada kaybolan çocuklarla ilgilenmiyor. Aynı zamanda çocukların oynadığı sokaklarda devriye gezen ekipler derin çukur yada su kuyusu olup olmadığını araştırıyor. Çocuklar için tehlike yaratabilecek bu tip yerler tespit edildiğinde ise belediyeyle irtibata geçilip gerekli önlemler alınıyor. Kaybolan çocuğun biran önce bulunması için polisin tek avantajı olaydan erken haberdar olması. Ancak aileler "nasıl olsa gelir" mantıyla ya havanın kararmasını yada 8 saat geçmesini bekliyor. Çocuk Şube Müdürü Erol Turan, çocuğunu evde dahi bulamayan ailelerin polisi aramasını istedi.

SAPIKLARIN HEDEFİ PARKLAR
Çocuğa karşı cinsel istismarda bulunmak isteyen bir sapığın öncelikli hedefinin park ve bahçeler olduğunu ifade eden Erol Turan, çocukların parkta yalnız bırakılmasının onu açık hedef haline getirdiğini söyledi. Yurt dışında da bu konularda incelemeler yaptıklarını anlatan Turan, "Biz parklarda sürekli denetim yapıyoruz. Ancak aileler de bu konuda duyarlı olmalı" dedi.

MÜDÜRDEN ÖNERİLER
Çocuk Şube Müdürü Erol Turan "Çocuğunuzla zaman geçirin onu yalnız bırakmayın. İnternet üzerindeki arkadaş ve yazışmalarını kontrol edin. Çocuğun okula gidiş geliş güzergahını zaman zaman kontrol edin. Çocuğa karşı kötülük yapmak isteyen bir kişi bunu en kısa sürede gerçekleştireceği için kaybolduğunu anladığınız anda polisi arayın" önerilerinde bulundu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Emniyet çocuklar için kırmızı alarmda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN