Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Misafirler geliyor

Karacabey ilçesinde, "leylek köyü" olarak bilinen Uluabat Gölü kıyısındaki Eskikaraağaç Mahallesi, her yıl ilkbahar aylarında leyleklerle dolup taşıyor. Şimdi ise göçmen konukların yavrulama zamanı

Giriş Tarihi: 25.5.2014
Uluabat Gölü'nün kıyısında, bir yarımadanın üzerinde kurulan ve "leylek köyü" olarak anılan Eskikaraağaç Mahallesi'ndeki leyleklerin bazıları yumurtadan yeni çıkan yavrularını büyütüyor, kimileri ise kuluçkada bekliyor. Karacabey ilçesine bağlı mahalle, her yıl ilkbahar mevsiminde Afrika kıtasından göç edecek leyleklerin yolunu gözlüyor. Türkiye'nin tek, Avrupa'nın 11'inci leylek köyü unvanına sahip mahallede, evlerin çatıları ve direklerin tepelerine yuvalarını yapan leylekler, burada kuluçkaya yatıyor. Yumurtadan çıkan yavrularını büyüterek içgüdüleriyle onlara uçmayı öğreten leylekler, bunun ardından sıcak yerlere göç etmek üzere mahalleyi terk ediyor.

ŞENLİĞE HAZIRLANIYORLAR
Göldeki yaşamın kameralarla izlendiği, leyleklerin telef olmaması için elektrik tellerinin kaplandığı Eskikaraağaç'ta mahalleliler de bu yıl 10'uncusu yapılması planlanan "Leylek Şenliği" için gün sayıyor. Mahallenin muhtarı Rıdvan Çetin, Eskikaraağaç'ta bol su ve yiyecek bulabilen leyleklerin bundan dolayı her yıl buraya göç ettiğini söyledi. Leylekler için mahallede birçok düzenleme yaptıklarını belirten Çetin, "Leylek ölümleri çok oluyordu. Bu yüzden elektrik telleri kapalı sisteme alındı" dedi. Çetin şenliğin bu sene 31 Mayıs- 1 Haziran'da gerçekleştirilmesinin planlandığı dile getirdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Misafirler geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN