Değirmenin çarkları dönmeye hazır

Değirmen tesisleri ve parkı açılış için gün sayıyor.

Giriş Tarihi: 6.6.2014 16:38 Güncelleme Tarihi: 6.6.2014 16:41
Osmangazi Belediyesi tarafından Doburca Mahallesi'ne yapılan Değirmen Tesisleri ve Parkı'na ismini veren tarihi değirmenin kayaları yerine konuldu. Ayrıca, değirmende öğütülecek organik undan yapılacak ürünlerin pişirileceği fırının yapımında sona gelindi.
300 metre karesi kapalı olmak üzere toplam 10 bin metrekarelik alan üzerine kurulan Değirmen Tesisleri ve Parkı'nda sona gelindi. Çevre düzenlemesi tamamlanan, iç mekan çalışmalarında ise sona gelinen tesislerde incelemelerde bulunan Başkan Mustafa Dündar, suyun çarklarını döndüreceği tarihi değirmen kayalarının yerine oturtulduğunu, değirmende üretilecek undan yapılacak ekmeklerin pişirileceği fırının da artık son düzenlemesinin yapıldığını söyledi.

Değirmen tesislerinin şehrin merkezinde ancak, şehrin gürültüsünden ve yoğunluğundan uzak, hoşça vakit geçirebilecekleri güzel bir mekan olacağını ifade eden Dündar, 'Öncelikli hedefimiz, vatandaşlarımızın huzur ve refah içinde yaşamalarını sağlamak. Bunun için bir çok projeyi hayata geçirdik. Değirmen tesisleri de bunlardan birisi. Adını Hüdavendigar Mahallesi Bent Caddesi'nde yer alan eski bir değirmenden alan ve tarihi değirmenin de yaşatılacağı tesis, vatandaşların yalnızca çay ve kahve içilebilen bir yer olmayacak. Toplam 10 bin metrekarelik alandan oluşan park, ekilen ağaçlar ve çiçekler ile yeşillendirilirken, yürüyüş yolları, fitnes alanı, bisiklet yolları, çocuk parkı ve oturma grupları yerleştirildi. Sosyal ve kültürel bir mekan olarak hizmet verecek olan tesis içerisinde yer alan tarihi değirmende, organik un üretilecek ve bu undan vatandaşların faydalanacağı ürünler yapılacak' dedi.

Değirmen tesislerinin kısa süre içinde hizmete gireceğini belirten Dündar, 'Değirmene adını veren tarihi değirmende, suyun çevireceği çarklar daha önce yerleştirilmişti. Son olarak unun öğütüleceği değirmen kayaları da yerine yerleştirildi.

Öğütülecek undan yapılacak pide ve benzeri ürünlerin pişirileceği fırınımız da hazır. Vatandaşlarımız kısa süre sonra, ununu kendi üreten bir tesiste oturup pide ve benzeri ürünleri yiyebilecekler. Yemyeşil doğası ile 7'den 70'e herkesin faydalanabileceği tesisimizde, unutulmaya yüz tutan tarihi bir değirmeni restore edip ayağa kaldırdık. Buraya gelen vatandaşlar, unun nasıl öğütüldüğünü görme imkanı bulacak. Bir değirmencinin öğüteceği undan yapılan ürünleri gönül rahatlığı ile tüketebilecekleri güzel bir tesis olacak' diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Değirmenin çarkları dönmeye hazır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN