Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Erikten sonra kiraz yağış kurbanı oldu

Bursa'da şiddetli yağış meyve bahçelerini yerle bir etti. Toplanmadan dalında çatlayan kirazda zarar büyük. Üretici "Kuraklıktan korkardık, şimdi yağıştan korkar olduk" diyor

Tüm yurtta olduğu gibi Bursa'da da etkili olan şiddetli yağış hasadı bekleyen kirazlara büyük zarar verdi. Yağmurun ardından güneşi gördükçe kirazların çatlamaya başladığını ifade eden İnegöl Kulaca Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Ahmet Uğur, "İnegöl'de tarım sanayi olsaydı, çatlayan kirazlar meyve suyu olarak işlenip çiftçinin zarar etmemesi sağlanabilirdi" dedi. Tarımın, her üreticinin sigorta yaptırması gereken bir iş kolu olduğunu belirten Uğur, "Tarımda garanti yoktur. İklim şartları çok önemlidir. Atalarımız, 'Çiftçi kuraklıktan korkmaz, yağıştan korkar' derdi. 15-20 gün öncesinde kadar ülkemizde kuraklık var diye gündem oluşturdular. Herkes feryat etti. Halbuki mevsimler geriye kaydı. Geçen yıl da bunu gördük. Erken çiçek açan mahsul zarar görüyor, geç kalanlar yağmurdan etkileniyor" görüşünü dile getirdi.

KİRAZ ERKEN ÇATLADI
"Şu anda yaz mahsulünün yüzde 80'i yağmurdan istifade etti" diyen Uğur şöyle konuştu: "Ama yağmurla beraber bazı bölgelere dolu düştü. Dolunun büyük zararı var. Rüzgarla birlikte yağmur uzun saplı olan buğdayları yatırdı. Son yıllarda İnegöl'de yeni buğday çeşitleri ekilmeye başlandı. Kalın saplı, samanı biraz az olmakla birlikte kardeşlenmesi fazla, başağı yüksek olan buğdaylar zarar görmedi, hatta yağmur fayda sağladı. Çiçeğini döktü, tanenin gelişmesine fayda sağladı. Bir de madalyonun öbür tarafı olan meyvecilik var. Dolu yağışı tüm meyvelere dokunuyor, ama yağmur kiraza zarar verdi. Daha evvel, ilk çıkan kirazlara yağmurla birlikte soğuk zarar vermişti. Şimdi de kirazlar tam gelişti. Herkes sevinirken yağmurlar kirazı çatlatmaya başladı. Herkes yağmurdan sonra kirazlarını toplamaya uğraşıyor. Ama bir günde toplanmadığı için çiftçi zarardan kurtulamayacak." Bursa'dan Türkiye'ye ve Avrupa'ya ihraç edilen dağ çileyi bu olumsuzluklardan etkilenmedi. Dağ çileğinin en büyük üreticisi olan Büyükorhan ilçesinde hasat başladı. Büyükorhan Ziraat Odası Başkanı Harun Baş, çileğin bu yıl hem rekolte hem de fiyat olarak çiftçinin yüzünü güldürdüğünü söyledi. Baş, havaların ısınmasıyla birlikte geçiminin büyük kısmını çilek üretimiyle sağlayan ilçede çilek hasadının başladığını, son günlerdeki yağışa rağmen rekoltede ciddi artış beklediklerini kaydetti. Baş, üreticinin tarladan topladığı çilekleri alıcı firmalara kilogramını 2.8 ila 3 liraya sattığını ve verilen fiyattan memnun olduklarını belirtti.

SADECE ÇİLEK YÜZ GÜLDÜRDÜ
Yenice Mahallesi'nde çilek yetiştiriciliği yapan İzzet Oruç ilk ürün çileğin şu anda üreticiyi memnun ettiğini belirtti. Oruç "Geçtiğimiz yıllara göre çilek bu yıl yüzümüzü güldürdü. Geçen yıl rekolte iyi iken fiyat düşüktü. Geçen yıl ilk hasat çilek fiyatı 1 liraydı, şimdi ise fiyatı 3 liraya kadar çıktı" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erikten sonra kiraz yağış kurbanı oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN