Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kozmetik ürünlerde kanser riski

Giriş Tarihi: 8.6.2014

Bazı kozmetik ürünlerin içindeki kimyasalların, vücutta östrojen ve diğer hormonların dengesini bozduğu hatta çeşitli kanser türlerine yol açtığı belirtildi

Kadınların vazgeçemediği kozmetik ürünler konusunda uyarılarda bulunan Prof. Dr. Levhi Akın, araştırmalarda bazı kozmetik ürünlerinde bulunan kimyasalların kanser gelişimini tetikleyebileceğinin ortaya çıktığını söyledi. Akın, "Meme kanserinde erken tanı ancak düzenli kontrol ile mümkün. Ayrıca dünyada ve ülkemizde milyonlarca kadının kullandığı bazı kozmetik ürünlerin içinde yer alan kimyasallar, vücutta östrojen ve diğer hormonları engelleyerek ya da onları taklit ederek hormonal dengeyi bozabilir. Bu yüzden kozmetik ürünlerle mesafeli bir ilişki kurmak çok önemli" dedi.

MEME KANSER İNDE YAŞ DÜ ŞTÜ

Prof. Akın, meme kanserinde kontrol yaşı ile ilgili şunları söyledi: "Klinik meme muayenelerinin başlangıç yaşının 30 yaş olması öneriliyor. Yüksek risk altında olanlarda muayene başlangıç yaşı 20'dir. Mamografi için tarama yaşının 40 olması, 40 yaşından başlayarak, her yıl mamografi çektirilmesi gerekir. Meme veya yumurtalık kanseri açısından güçlü bir aile öyküsü veya geçmişte göğse uygulanan bir ışın tedavisi gibi yüksek risk faktörleri varsa, yıllık mamografiler 30 yaş civarında başlayabilir. Mamografi taramalarında takip gerektirecek bulgu saptanmayan kişilere her yıl yerine iki yılda bir mamografi çekilmesini önerenler de var."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kozmetik ürünlerde kanser riski
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN