Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şehir hayatı çocuğu olumsuz etkiliyor

Giriş Tarihi: 8.6.2014

Sosyal hayatın stresi, kalabalık, gürültü, sağlıksız hava ve beslenme koşulları çocukların büyüme döneminde birçok sorunun ortaya çıkmasına neden oluyor

Şehir hayatın tüm konforlu yanlarının yanında özellikle çocuklar için tehdit oluşturan olumsuz yanları da bulunuyor. Günlük yoğunluk içinde çok hızlı akan zaman, sosyal hayatın stresi, kalabalık, gürültü ve en önemlisi sağlıksız hava ve beslenme koşulları çocukların büyüme döneminde birçok sorunun ortaya çıkmasına neden oluyor. Acıbadem Bursa Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Bülent Öztürk, özellikle şehir hayatının geleneksel yemek alışkanlıklarının yerini fastfood beslenme tipine bırakmasının ve hava kirliliğinin çocukların sağlıksız büyümesine neden olduğunun altını çizerek, "Bu dezavantajlar çocukların gelişimini etkiliyor. Birleşmiş Milletler'in yayınladığı çevre kirliliği raporuna göre dünyada her yıl 11 milyon çocuk hava kirliliğinden hayatını kaybediyor" dedi. Dr. Öztürk, yaz aylarında havanın güneşli, berrak ve açık olmasının insanları aldattığını ve havanın kirli olmadığını düşündürdüğünü belirtiyor.

GÜRÜLTÜ DEYİP GEÇMEYİN!
Şehir hayatının en önemli özelliklerinden biri olan günlük kronik gürültü, çocuklarda tansiyonun, kalp atışlarının ve stres hormonlarının yükselmesine yol açabiliyor. Bir çamaşır makinasının sesine eş 50 desibellik gürültü bile özellikle çocuklarda zaman içinde kuruntu, umutsuzluk duygusu ve sinire yol açtığı gözleniyor. 60 desibelin üzerinde ise bu olumsuz etkiler kronik psikolojik rahatsızlıklara neden oluyor. Dr. Öztürk, bunun nedenini gürültünün çocuklarda geceleri kortizon oranını artırması olarak açıklıyor. Yine kronik gürültüye bağlı tansiyon yükselmesi, çocuklarda ilerleyen yaşlarda hipertansiyon hastalığına neden olabiliyor.

SOKAK OYUNLARINI UNUTUYORLAR
Sokaktaki oyun alanlarının çocukların gelişimi için çok önemli olduğuna dikkat çeken Dr. Öztürk, "Özellikle okul öncesi eğitimden sokak oyunları çocukların bilişsel gelişimlerini artırıyor, sosyal ve öz bakım yeteneklerini geliştiriyor. Oyun alanlarının kısıtlanması çocukların daha yalnız büyümelerine ve kendilerine yetmeyi öğrenememelerine neden oluyor. Bu yüzden güvenlik önlemlerinin yeterli olduğu sokak alanlarının çocuklar için artırılması çok önemli" diyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şehir hayatı çocuğu olumsuz etkiliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN