Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Zarar gören alanlarda eksperler tespit yapacak

Giriş Tarihi: 8.6.2014
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, çiftçinin başının dertten kurtulmadığını, bu üretim sezonunun kuraklık, don, dolu, fırtına, aşırı yağış gibi tabii afetlerle geçtiğini, doğal afetlerin tarımı vurmaya devam ettiğini söyledi. Ziraat Odalarından TZOB'a intikal eden raporlara göre başka illerdeki hasar tespitlerini de takip ettiklerine dikkati çeken Bayraktar, zarar gören alanlarda TARSİM sigorta eksperleri ve hasar tespit komisyonlarının çalışmalarının devam ettiğini bildirdi. Üreticilerin iklimsel olumsuzluklar nedeniyle zorlu bir dönem geçirdiğini bildiren Bayraktar "Dolu zararı sigorta kapsamında olsa da üreticilerin büyük bölümü çeşitli nedenlerle sigorta yaptıramamıştır. Ayrıca kuraklık gibi risk kapsamı dışında afetler için 2090 sayılı Kanun ihtiyaca cevap verememektedir. Üreticilerin zararları telafi edilmelidir" dedi.

EN BÜYÜK ZARAR GÜRSU'DA
Ziraat Odalarından alınan bilgiye göre yüzde 20'lerden yüzde 100'lere yaklaşan oranlarda zarar yaşandığına dikkati çeken Bayraktar, tespit edilen zararı şöyle özetledi: GÜRSU: Meyve üretimi ile seracılığın yoğun olarak yapıldığı Gürsu'da, elma, armut ve şeftalide yüzde 20'den yüzde 90'lara varan oranlarda zarar meydana geldi. 400 dekar alanda bulunan seraların yüzde 50'si zarar gördü.

MUDANYA: 6 köy meydana gelen dolu yağışından olumsuz etkilendi. Özellikle 3 köyde yağışlar etkili oldu. Armut, elma ve şeftalide yüzde 40 ile yüzde 50 oranında hasar bekleniyor.

OSMANGAZİ: 2 köyde zarar görüldü. Özellikle çiçeklenme döneminde olan zeytin ağaçlarında zarar meydana geldi. Zeytinde bir sonraki yıl ürünü verecek olan meyve gözlerinde de hasarlar oluştu.

NİLÜFER: Çaylık köyünde 4 bin dönüm kadar bir alanda, buğday, zeytin ve meyvelerde zarar meydana geldi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zarar gören alanlarda eksperler tespit yapacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN