Türkiye'nin en iyi haber sitesi

700 yıllık köyde UNESCO heyecanı

25 Haziran'da Doha'da yapılacak oylamada Bursa'dan Cumalıkızık'ın Dünya Miras Listesi'nin bininci unsuru olarak yerini alması bekleniyor

Giriş Tarihi: 22.6.2014
Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Miras Komitesine üye seçilen Türkiye, Almanya'dan Japonya'ya, ABD'den Çin'e onlarca ülkeden başvuruların bulunduğu Dünya Mirası Listesi için ilk kez masanın diğer tarafında yer alacak. Dünya Miras Listesi'ne eklenecek 1000'inci unsurun belirleneceği Dünya Miras Komitesi'nin Doha'daki 38'inci toplantısında, Türkiye'den de "Bursa ve Cumalıkızık" ile "Bergama" dosyaları görüşülecek. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, 60-70 yıllık Cumhuriyet dönemi yapıları, 700 yıllık Osmanlı mimarisi, 2300 yıllık tarihi surlar ve 8500 yıllık arkeolojik bölgeleri ile Bursa'nın dünya çapında keşfedilmeyi bekleyen cennet bir köşe olduğunu söyledi. Bursa'nın öncelikle turizm alanında gelişmesi amacıyla bu değerleri en iyi şekilde tanıtmakta kararlı olduklarını dile getiren Başkan Altepe "UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne bu nedenle büyük önem veriyoruz. Dünyada 936 yerin bulunduğu listede Türkiye'den sadece 10 yer var. Bursa olarak bu listeye girerek, değerlerimizi dünyaya tanıtmak ve turizmle gündemde olmak istiyoruz" dedi.

180 EV AYAKTA KALDI

UNESCO'ya aday gösterilen Cumalıkızık evleri genelde üç katlı. Bu evlerde birbirine akraba olan aileler birlikte, tam bir işbirliği ve uyum içinde yaşamlarını sürdürüyor. 270 evin oluşan köyde şu anda sadece 180 ev kullanılıyor. Evler yapılırken aile mahremiyetine son derece özen gösterilmiş. Evlerin dış kısımlarında zemin ve birinci katlar ile avlular, sokak döşemesine uygun moloz taş ve ahşap hatıllı duvarlarla örülü. Üst kat ahşap taşıyıcı hımış dolgu, üstü alaturka kiremitli kırma çatılı. Pencereler üst katlarda kafesli veya cumbalı olduğu için sokaktan ev içinin görülmesi mümkün değil. Tarihi köyün dikkat çeken uğrak noktaları arasında Cin Aralığı da yer alıyor. Köydeki cami, caminin yanında yer alan Zekiye Hatun Çeşmesi ve tek kubbesi olan bir hamam da Osmanlı devrinden kalan diğer eserler arasında.

MÜJDELİ HABER BEKLİYORLAR

700 yıllık tarihi köyde yaşayanlar da gözlerini 25 Haziran'a dikmiş müjdeli haberin gelmesini bekliyor. Cumalıkızık Muhtarı Ahmet Kuş, geçtiğimiz yıl UNESCO yetkililerinin denetiminden aldığı geçer notla adaylık hakkını kazanan Cumalıkızık köyünün süregelen restorasyon çalışmalarıyla dünya turizm vitrinine çıkmaya hazır olduğunu söyledi. Muhtar Kuş "UNESCO Dünya Miras Listesi'ne girersek ülkemizi, ilimizi ve köyümüzü dünyaya daha çok duyurma imkanına sahip olacağız. Evlerimizin restorasyonları tüm hızıyla sürüyor. Ev pansiyonculuğunu geliştirmeye çalışıyoruz. İnşallah UNESCO bu hedefler için tetikleyici olur. Cumalıkızık ailesi olarak UNESCO'ya girmeye hazırız. 25 Haziran'da müjdeli haberi bekliyoruz" görüşünü dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
700 yıllık köyde UNESCO heyecanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN