Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kardeşi için doktor oluyor

Bursa'da apandisit ameliyatı sonrası ölen kardeşine, "Senin için doktor olacağım" sözünü veren Polat Ercan, Hacettepe Tıp Fakültesi'ndeki ikinci yılını ilk 20 arasında bitirdi

Giriş Tarihi: 29.6.2014
Orhangazi ilçesinde oturan 15 yaşındaki Polat Ercan ile kendisinden 2 yaş küçük olan kız kardeşi Sevecen Ercan'ın en sevdiği oyun doktorculuktu. Polat doktor, kardeşi de hemşire oluyordu. Çocuklarının bu oyunu çok sevdiğini gören anneleri de onları teşvik etmek için bir doktor önlüğü ile bir stetoskop almıştı. O dönemde ilköğretim okulu 8. sınıf öğrencisi olan Sevecen'i bir gün dayanılmaz bir karın ağrısı tuttu. Kıvrana kıvrana götürüldüğü Orhangazi Devlet Hastanesi'nde, apandisitinin patladığı belirlenen Sevecen, hemen ameliyata alındı. 4 gün sonra da taburcu edildi. Ama eve gönderildikten 2 gün sonra fenalaştı. Annesi tarafından yeniden aynı hastaneye götürülen Sevecen, buradan önce Yalova'ya, ardından da Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırıldı. Apandisitine atılan düğüm çözüldüğü için vücuduna enfeksiyon yayıldığı belirlenen Sevecen, 20 gün sonra yaşamını yitirdi. O dönemde 15 yaşında olan Polat, canından çok sevdiği kardeşi ve oyun arkadaşını henüz 13 yaşında basit bir apandisit ameliyatı sonrası kaybedince yıkıldı. Ama kardeşini toprağa verirken de, en sevdikleri oyunlarını gerçeğe dönüştürüp doktor olmaya söz verdi.

FOTOĞRAF GERÇEĞE DÖNÜŞTÜ

Kardeşine verdiği sözü tutarak Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni kazanan Polat Ercan, Ankara'ya giderken yanında kardeşiyle çektirdiği fotoğrafı da götürdü. Derslerin kendisini sıktığında çalışma masasının başköşesinde duran o fotoğrafa baktı. Kardeşini muayene ederken çekilen o fotoğraftan güç alan Polat Ercan, tüm dikkatini derslerine verdi. Puan ortalamasını 89'a kadar yükselten Ercan, okuldaki ikinci yılını ilk 20 arasında tamamlıyor. Diplomasını kardeşine götüreceği günü iple çektiğini belirten Polat Ercan, "Kardeşimi çok özlüyorum. Hiçbir zaman aklımdan çıkmıyor. Bazen dersler ağır geliyor. Ama kardeşimi hayal ettikçe derslerim kolaylaşıyor. Oyunumuz gerçek olacaktı. Ben onu tedavi edecektim. Ama maalesef o benim doktor olduğumu göremeyecek" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kardeşi için doktor oluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN