Yalova'yı kızdıran iki 'İnce' fotoğraf

Giriş Tarihi: 13.7.2014

Ramazanın birinci günü pide kuyruğunda, 4'üncü günü ise Bodrum sahillerinde bira içerken fotoğraflanan Muharrem İnce için Yalovalılar, "Bizi kandırdı. Acaba hangisi gerçek Muharrem İnce?" diye sordu

CHP'li Muharrem İnce ve Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman'ın Bodrum tatilinde bira içerken çekilen fotoğraflarına bir tepki de memleketinden geldi. CHP Grup Başkanvekili ve Yalova Milletvekili İnce'nin ramazanın birinci günü Yalova'da pide kuyruğundayken çekilen fotoğrafının yerel basında yayınlandığını hatırlatan vatandaşlar "Bizi kandırdı. Hangisi gerçek Muharrem İnce?" dedi. İnce ve Salman'ın seçim öncesi sağ kesimin oyunu almak için dini istismar ettiklerini düşünen Yalovalıların tepkisi gerek sosyal medyada gerekse sokakta en çok konuşulan konular arasında. Düşüncelerinin sorduğumuz Yalovalılar İnce ve Salman'a ateş püskürdü.

PİDE KUYRUĞUNU UNUTMADIK

Vesile Koç (29) radyo programcısı: Elbette ki kimsenin özel hayatı bizi ilgilendiremez ama bu insanlar kamuoyuna mal olmuş başarılı bir siyasetçi ise özel hayatına dikkat etmesi gerekiyor. Ramazanın ilk günü pide kuyruğunda yerel basında manşet olmuş. Her fırsatta din üzerinde Allah korkusu ve kul hakkından bahseden bu kişilerin ramazanda bira içerken görüntülerinde ulusal basında manşet olması gayet normal. Her fırsatta laiklik ilkelerinin altını çizen bu CHP zihniyeti ramazanda ayında tebrik pankartları asarken cami önlerinde basın açıklamaları yaparken bu davranışları bu ne perhiz buna lahana turşusu dedirtiyor.

'YALOVA HALKI KANDIRILDI'
Gökhan Çakır (33) organizatör: Benim düşüncem kutsal değerlerimize saygı duyulması gerek. Yoksa herkes alkol alabilir keza normal zamanda iki siyasetçinin de alkol aldığını biliyoruz. Daha 1 Haziran seçimlerinin üzerinden kısa bir süre geçmesinin ardından tatile çıkmaları da ayrı bir üzücü durum. Aklıma şu geliyor, Yalova halkı kandırıldı. Seçim dönemi cami önündeki sohbetleri aklıma geliyor ve şimdiki davranışlarına bakıyorum ramazan çadırı kurmayan fakir fukarayı düşünmeyen kişilerin mübarek aylarda içmesi de normal diyorum.

'SEÇİM ÖNCESİ DİNİ ÇOK KULLANDILAR'
Çağatay Köse (44) gazeteci: Seçim döneminde o kadar çok dini öğelerden bahsettiler ki bu fotoğraf o yüzden çok tepki topladı. Halk TV programı da dahil olmak üzere çoğu yerde milliyetçi ve muhafazakâr oyları alabilmek adına yapılan eylem ve söylemlerin ardından yapılan bu davranış dini açıdan kesinlikle kendisini bağlar. Ama bunun siyasi cevabını Yalova'da AKP adayına karşı birleşen muhafazakârlar versin. Ama önce bu konuyu CHP Genel Başkanı cevaplasın. O ne düşünüyor? CHP Grup Başkanvekili ve Yalova Belediye Başkanı'nın 'Herkesin milletvekili ve belediye başkanıyız' iddialarının ardından bu kare düşündürücü.

'YALOVALI OLARAK ÜZÜLDÜM'
Kemal Bayrı (43): Bana kalırsa ramazanda alkol alma meselesi kişinin kendi özel hayatıdır. Ancak kamuya mal olmuş insanlar olan siyasetçilerin özel hayatlarında dikkatli davranma hatta örnek olma mecburiyeti var. Ben bir Yalovalı olarak bu şekilde siyasetçilerimizin anılmasına ve ülke gündemine gelmesine üzüldüm.

'HANİ MUHAFAZAKÂRLARDI ?'
Mustafa Aslıyüksek (57) iş adamı: Sayın vekilimiz ve belediye başkanımızın da herkes gibi özel hayatların mahremiyeti hakları vardır. Buna saygı duyulmalıdır. Ancak sorgulanması gereken konu bence her iki siyasi kişilikte seçimler öncesinde muhafazakâr mütedeyyin siyasetçi profili örneği vermişlerdi. Hatta o kadarki bu durumu katıldıkları TV programında programcı belediye başkanımıza kendisine söylemişti kendisi de özel yaşantısında böyle olduğunu söylemişti. Bu Bodrum fotoğrafları ise en başta dediğim gibi özel hayattır saygı duyulmalı diyorsak da 200 bin kişinin vekili, 100 bin kişinin de belediye başkanı olan kişilerin ramazan günü böyle bir özgürlüklerini kullanma hakları hatalı olmuştur diye düşünüyorum.

'YANLIŞ BİR DAVRANIŞ'
Tolga Çakır (27) fotoğraf sanatçısı: Herkesin özel hayatı kendini ilgilendiren bir durumdur fakat halkı temsil eden insanların hayatı göz önünde olduğu için yanlış bir davranıştır. Göz önünde yapılmaması gereken bir durumdur bence. bu davranış oy veren birçok kişinin tepkisi-

GAZETELERİ ZABITA TOPLADI
Bira haberinin yer aldığı Takvim Gazetesi'nin bayilerden toplatıldığı ileri sürüldü. Yalova'da gazete bayisi Orhan Koçal, Takvim gazetesinin haberlerinden sonra bir grup CHP'linin geldiğini ve gazeteleri satın almak istediği söylediğini bunun üzerine hepsini veremeyeceğini müşterilerine de ayırmak istediğini söyleyince tartışma çıktığını anlattı. Koçal "Bu olaydan sonra belediyeden zabıta ekipleri geldi ve satışımı engellemek istedi. Dükkânımın önünde bulunan gazeteleri kaldırımdan alıp içeri koymam için çeşitli engeller çıkardı. Yalova merkezde Vefa Salman ya da Muharrem İnce ile alakalı bir haber varsa anında o gazete toplanıyor" dedi
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yalova'yı kızdıran iki 'İnce' fotoğraf
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN