Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Avrupalı turisti çekecek

Bursa'nın 5 yıl süren çalışmanın ardından UNESCO Dünya Miras Listesi'ne girmesiyle turizmde büyük avantaj yakaladığını belirten Başkan Altepe, kentin Avrupa tur listelerinde yer alabilmesi için yeni bir tanıtım seferberliği başlattı

Giriş Tarihi: 27.7.2014
Bursa son yıllarda yaptığı atılımlarla turizmde Arap ülkelerinin gözdesi olurken, Avrupa ülkelerinin de tur listelerine UNESCO avantajıyla girecek. UNESCO yolunda yaptığı yoğun çalışma ile alkışı hak eden Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, bu kez de Avrupalı turisti çekmek ve kenti Avrupa'da tanıtmak için harekete geçti. 5 yıl boyunca tarihi yapıların restorasyonları için büyük uğraş veren Altepe, UNESCO listesine giren eserleri yeniden gezmeye başladı. Tarihi yapılarda yapılan çevre düzenlemesinden ulaşım sorununa kadar bizzat ilgilenen Başkan Altepe Dünya Miras Listesi'ne giren eserlerin önünde de fotoğraflar çektirdi. Altepe tarihi mekanların tanıtımı için belediyenin bültenlerinde bu fotoğraflara yer verilmesini istedi.

'UNESCO RUHU ANLAŞILAMADI'
Bursa'nın 5 yıl süren çalışmasının ardından UNESCO Dünya Miras Listesi'ne oybirliğiyle kabul edilmesinin kente tam olarak idrak edilmediğini ifade eden Altepe, çok büyük bir başarı elde edildiğini turizm için çok büyük bir avantaj sağlandığını söyledi. Bursa'nın tek bir eseriyle değil kent bütünlüğüyle dünya mirası olduğuna dikkat çeken Altepe'ye göre, Bursa gerçek bir hazine. Bursa'nın UNESCO Dünya Miras Listesi'ne girmesi için geçen süreci anlatan Altepe şunları söyledi: "UNESCO çalışmaları daha önceki yıllarda başladı, fakat biraz kenarda bekleyen bir çalışma haline dönüşmüştü. Biz bunu Büyükşehir Belediye Başkanı olduktan sonra tekrar harekete geçirdik ve ciddi bir çalışma başlattık. Öncelikle bir alan yönetimi oluşturduk. Prof. Dr. Neslihan Dostoğlu hocamız, bu işleri iyi bilen biri olarak koordinasyon görevini üstlendi. Onunla birlikte 26 kişilik bir danışma kurulu oluşturuldu. Bursa'nın tüm kurum ve kuruluşları, sivil toplum örgütleri, konunun paydaşları, hepsi bu işin içine girmiş oldu. 2012'de ilk olarak Kültür Bakanlığı'nın onayı alındı. Yaptığımız çalışma hızlı bir şekilde tüm kademelerden geçti."

TARİHE SAHİP ÇIKILDI

Başkan Altepe ilk olarak kentin tarihi değerlerine sahip çıktıklarını ifade etti. UNESCO'nun bilim heyetinin yapılan restorasyonların ne kadar özgün olduğunu yerinde gördüğünü ifade eden Altepe yapılan restorasyon çalışmaları hakkında şu bilgileri verdi: "Yıldırım Külliyesi'nin 1855 depreminde yıkılan minareleri 160 yıl sonra orijinal haliyle tekrar yapıldı. Çevresi tekrar düzenlendi. Çarşı, Hanlar Bölgesi baştanbaşa restore edildi. Çekirge Murad Hüdavendigar Külliyesi aynı şekilde ve içinde bulunduğumuz Muradiye... Muradiye'de son bir yılda çok büyük bir değişim oldu, bu külliyedeki eserler elden geçti. Muradiye Hamamı satın alındı, restore edildi. Bunlar kültürümüze kazandırılmış oldu."

BURSA OSMANLI ÖRNEĞİ

Başkan Altepe Bursa'nın ve içinde barındırdığı değerlerin tüm dünyaya anlatılması anlamına gelen bu süreci Osmanlı İmparatorluğu'nun doğuşu üzerinden geliştirdiklerini dile getirdi. "Bursa bir Osmanlı kenti örneği. Her şey burada başladı. İlk hanlar, ilk hamamlar, medreseler, imaretler, tekkeler, camiler, mescitler, şifahaneler, köprüler, sivil mimari örneği yapılar... Hepsinin ilk örnekleri burada verildi" diyen Altepe "Osmanlı medeniyetinin ilk dönem eserleri hep Bursa'da verildi. Buradan da diğer merkezlere ihraç edildi. Osmanlı izlerinin bulunduğu her yerde buna benzer bir yapı görüyorsunuz. Bursa bu örneğin doğduğu şehir" dedi. Yaşananların Bursa için büyük bir onur olduğunun altını çizen Recep Altepe, "UNESCO Dünya Miras Listesi'ne girebilmek bizim için büyük bir özlemdi. Şehrimizin birikimi belli. Bursa çok yönlü bir şehir, zengin bir şehir, yeryüzünün cennet köşesi... Hedefimiz artık burada turizmi geliştirmek. Son dönemlerde yapılan çalışmalarla da Bursa her yönüyle bunu çokta hak etmişti. En büyük ihtiyacımız ve talebimiz kendimizi dünyaya duyurabilmek, dünyanın gündemine girebilmek ve dünyanın ilgisini Bursa'ya çekebilmek. Bursa tüm değerleriyle, güzellikleriyle birlikte tanıtılmayı bekliyor. Bu açıdan UNESCO çok güzel bir fırsat oldu, yeni imkanlar doğurmuş oldu. Bursa'nın tanıtımına çok büyük bir katkı sağlamış oldu" görüşünü dile getirdi.

SIRADA DÜNYA MİRAS ŞEHİRLERİ BİRLİĞİ VAR
Türkiye'nin İstanbul'dan sonra tarihi birikimi en yoğun şehrinin Bursa olduğuna dikkat çeken Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, sırada Dünya Miras Şehirleri Birliği'ne girmenin olduğunu belirtti. Altepe "Daha önce Osmanlı'nın başkenti olan Bursa şu anda Anadolu'nun başkenti olarak hala başkentliğini sürdürmüş oluyor. Bunları yapılan çalışmalarla birlikte dünya gündemine getirmek, turizm destinasyonları arasına girerek buradan payımızı almak tabii ki en büyük hedefimiz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avrupalı turisti çekecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN