Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İşte mobilya müzesi

SABAH, açılış için gün sayan İnegöl'deki Türkiye'nin ilk mobilya müzesine girdi. Muhabirimiz Ersoy İşitmez, Belediye Başkanı Alinur Aktaş ve müzenin kurucu koordinatörü Nedim Bayram'la müzeyi gezdi

Giriş Tarihi: 27.7.2014
Mobilya'nın başkenti olan İnegöl'de kurulan 'Mobilya Ağaç Sanayi Müzesi'nin yapımında sona gelindi. 3 katlı olarak inşa edilen müzenin 1 ay içinde hizmete açılması planlanıyor. 1520'li yıllarda Osmanlı donanmasına ağaç sağlayan İnegöl'ün mobilya sektörünü anlatan müze, Kent Müzesi'nin hemen yanında yer alıyor. Müzede yaklaşık 70 metre uzunluğunda orman da bulunuyor. Gerçeğini aratmayan ormanın içinde ise bütün detaylar düşünülmüş. Yarı büyüklüğünde heykelden insanların yerleştirildiği ormanın içinden su akıyor. Osmanlı donanmasına ağaç hazırlayan insanların yer aldığı ormanda ayrıca donanma komutanı Cezayirli Hasan Paşa'nın evcilleştirdiği aslanıyla birlikte İnegöl'e düzenlediği gezi de canlandırılıyor. Mobilyanın tarihini ince detaylarla anlatan Mobilya Ağaç Sanayi Müzesi'ni gezen Belediye Başkanı Alinur Aktaş, müzenin mobilya sektörüne ışık tutacağını ve sektörün gelişimine büyük katkı sağlayacağını belirtti. Aktaş, "Bu müzenin dolaylı faydaları olacak. İnegöl'ün 100 yıllık mobilya tarihini ortaya koyacağız. Dışarıdan gelenler bu tarihçeyi anlamış ve görsellerle görmüş olacaklar. İnegöl'de yaşayan insanlar özellikle, yeni yetişen nesil, gençlerimiz ve çocuklarımız mobilyanın İnegöl için ne kadar önemli değer olduğunu, tarihsel süreci burada görme imkânına sahip olacaklar. Türkiye'de bir ilk olan mobilya ve ağaç işleri müzesiyle ciddi ses getireceğiz" diye konuştu.

1521'DEN GÜNÜMÜZE

Müzenin kurucu koordinatörü Nedim Bayram ise yurt dışına yapılan gezilerde sektörleriyle ünlü olmuş şehirlerin müzelerini gördüklerini ve bu fikirle harekete geçtiklerini anlattı. Bayram, "Elimizde yüzde 70 dolayında malzeme ve materyal vardı. Bu çalışma ile kurulum çalışmalarını hızlandırdık. İnegöl'ü tekrar taradık. Eski malzemeleri topladık. Müzede elimizde olan kayıtlara göre 1521'lerden başlayan Osmanlı kayıtlarına göre, kronolojik sıralama belirledik" dedi.

HER KATTA TARİH ANLATILIYOR
Müzenin birinci katında, İnegöl evi, fırın küreği, at arabacılığı, at arabası tekerleği, çeyiz sandığı, yumurta sandığı, tel dolap, takunya ve fıçı yapımı anlatılıyor. 2. katta kerestenin tarihi, oymacılık, marangozluk, ve hezaren sandalye kısımları yer alıyor. 3. katta ise mobilyacılığa geçiliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşte mobilya müzesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN