Üreticinin ümidi şeftali

Giriş Tarihi: 10.8.2014

Tarım alanlarını vuran doludan dolayı bu yıl kirazdan beklediğini bulamayan üretici, hasadı başlayan şeftali ve armuttan kazanç sağlamayı umuyor

Mayıs ayı sonlarında etkili olan sağanak yağış ve dolunun tarım ürünlerine büyük zarar vermesiyle Bursa'da üretilen şeftali ile deveci armudunda yüzde 100'lere varan zayiat meydana geldi. Bursa'da yaşanan dolunun ardından gözler İnegöl'de hasadı başlayan şeftali ve armuda çevrildi. Aşırı yağışlardan dolayı kirazdan umduğunu bulamayan İnegöllü çiftçilerin ümidi ise çoğunluğu İsaören Mahallesi'nde yetiştirilen şeftali oldu. İsaören ve Çevre Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Hüseyin Ertürk, Bursa'daki diğer şeftali üreticilerinin yağmur ve doludan etkilenmesinin İsaörenli üreticilere yaradığını söyledi. Şeftalilerin toplanmaya başlandığını belirten Hüseyin Ertürk, bu yıl rekoltenin iyi olduğunu belirtti. Fiyatlardan üreticilerin memnun olduğunu aktaran Başkan Ertürk, "Bayrama kadar fiyatlar çok güzeldi. Şu anda kilosu 1 lira 70 kuruş ila 2 lira arasında satılıyor. Ama bundan sonra ne olur, bir şey diyemem. Fiyatın bu şekilde devam etmesini bekliyoruz. Vatandaşlar tatile çıkmaya başlıyor. Şeftaliye talep olmazsa fiyatta düşebilir. Geçen yıl 1 lira ila 1.5 lira arasındaydı" dedi.

SON 10 YILIN EN İYİ RAKAMLARI

Geçen yıl yaklaşık 5 bin ton şeftali toplandığını hatırlatan Başkan Ertürk, "Bu yıl da bu rakama yaklaşacağımızı düşünüyorum. Bursa şeftalisi doludan zarar gördüğü için bu yıl İsaören şeftalisi altın yılını yaşayacak. Fiyatlar da bu nedenle yüksek. Üretici için son 10 yılın en iyi rakamları. Ancak gübre, ilaç ve mazot pahalı. Girdiler çok olunca mahsulden gelen para kurtarmıyor. Neredeyse kafa kafaya gidiyor. Sonbaharda yapraklar nasıl dökülüyorsa, çiftçi de hasat zamanı dökülüyor" diye konuştu. İsaören dışında Dipsizgöl, Karakadı ve Çayyaka gibi mahallerin meyvecilik yapmaya başladığını belirten Başkan Ertürk şöyle devam etti: "Şu an mahallemizde boş tarla yok. Civar köylerde bizi örnek alarak meyveciliğe yönelmeye başladı. Geçtiğimiz yıl Kuzey Irak'a, Rusya'ya ve Ukrayna'ya ihracat yapıyorduk. Ama bu sene herhangi bir talep yok. Şu anda zaten ihracata gidecek mal yok. Şu an toplanan ürünler iç piyasa için. Şu ana kadar ihracat için hiçbir talep yok. İhracat için isteyen olursa ürünümüz var. Talep olursa istediği kadar ürün verebiliriz. Ürünümüze güveniyoruz" yorumunda bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üreticinin ümidi şeftali
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN