'Bursa Siyahı'nın ihracat yolculuğu başladı

İngiliz Kraliyet ailesinin mutfağına kadar giren, uzun raf ömrü, iri ve albenili dış görüntüsü, tatlı ve sulu iç yapısıyla dünyanın en kaliteli inciri kabul edilen 'Bursa Siyah İnciri'nin ihracatına başlandı

Giriş Tarihi: 17.8.2014
Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Salih Çalı, "Bursa Siyahı"nın 1990'da dönemin Tarım ve Köyişleri Bakanlığı (Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı) tarafından tescil edilen ve ildeki yaklaşık 40 köyde yetiştirilen ekonomik değeri yüksek bir ürün olduğunu kaydetti. Dolu ve pas hastalığı yüzünden bu yıl yüzde 30'a varan rekolte kaybı beklenen, ancak hasadın başladığı bu günlerde kilogram başına 5 liradan alım yapılan incir, üreticiyi güldürdü. Çalı, Ekonomi Bakanlığı, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve UYMSİB yetkilileriyle üreticilerden oluşan 5 kişilik bir komisyonun yaptığı saha incelemeleri sonucunda, yeterli olgunluğa eriştiği tespit edilen "Bursa Siyahı"nın 11 Ağustos'ta kesimine, 12 Ağustos itibarıyla da ihracatına izin verdiğini belirtti.

MIDDLETON'UN FAVORİSİ
Çalı, bu incirin, besin değerinin son derece yüksek olduğunu, insan sağlığı için önemli vitamin ve mineraller içerdiğini belirterek, Cambridge Düşesi Kate Middleton'ın, geçen yıl hamilelik döneminde "Bursa Siyahı"nın tüketmesinin, bu ürünün uluslararası düzeyde daha geniş tanıtımı ve ihracatında tarihi rekorlar kırılmasına katkı sağladığını söyledi. Bunun çok etkili ve yararlı bir tanıtım olduğunu dile getiren Çalı, şöyle konuştu: "Milyonlarca dolar versek böyle bir tanıtım, böyle konuyu işleme fırsatımız zor olurdu. Çünkü Kraliyet ailesi parayla vesaireyle böyle bir reklam yoluna gitmez. Ama saraydan birisinin 'Bursa Siyahı' ilgili söyledikleri ve bunun basın yoluyla hem Türkiye'de hem de yurt dışında paylaşılması, bu ürüne ilgiyi daha bir artırdı, daha cazip hali getirdi ama ilgi, cazibe arttıkça, maalesef tehlike de biraz artıyor. Biz bunu sadece ihracatçı birliğinin ve yahut da bazı üretici derneklerinin, birliklerinin veya birtakım kanun maddeleriyle bunu koruma altına almaktan ziyade, üreticilerin ve özellikle ihracatçıların bilinçli bir şekilde konuya sahip çıkıp, yanlış yapanları uyarıp bunu doğru, sürdürülebilir bir hale getirmeleri çok çok önemli." Osmangazi Ziraat Odası Başkanı Sabri Akçalar da 'Bursa Siyah İnciri'nin, hasadın ilk günlerinde üreticiden 5 liradan alındığını bildirdi. Akçalar, bu yıl dolu ve pas hastalığı yüzünden, yüzde 30'a varan rekolte düşüşü beklediklerini belirterek, fiyatların bu şekilde yüksek seyretmesi halinde rekolte kaybının telafi edilebileceğini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Bursa Siyahı'nın ihracat yolculuğu başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN