Emniyet ve belediye bonzaiye karşı el ele

Bonzaiye bağlı ölümlerin arttığı Bursa'da uyuşturucuyla mücadele kapsamında madde bağımlılarının mesken tuttuğu metruk binalar yıkılıyor. Emniyetin belirlediği adresler kapsamında şu ana kadar 26 bina yerle bir edildi

Giriş Tarihi: 17.8.2014
Bursa'da son günlerde bonzaiden ölümlerin artması üzerine yerel yönetimler ve emniyet uyuşturucuya karşı işbirliği yapıyor. Geçtiğimiz haftalarda 19 yaşındaki Furkan Karataş'ın bonzaiden ölümü üzerine şafak operasyonlarını artıran Bursa Emniyet Müdürlüğü bonzai satışının engellenmek için 22 özel ekip kurdu. Bursa polisi başlattığı bonzai karşıtı seferberlik kapsamında yerel yönetimlerle de işbirliğine başladı. Emniyet Müdürlüğü'nün yaptığı araştırma sonucunda uyuşturucu kullanıldığı tespit edilen metruk binalar belediye ekiplerine bildirildi. Kendilerine yapılan başvurumu anında işleme alan belediyeler verilen adreslere derhal yıkım kararı çıkardı.

YILDIRIM MERCEK ALTINDA

Toplum Destekli Polisler uyuşturucuların en fazla satıldığı ve kullanıldığı Yıldırım ilçesinde sokak sokak gezerek metruk binaları tespit etti. Bu binalarda uyuşturucu kullanıldığına dair kanıtlar bulan polis belediyenin kapısını çaldı. Bunun üzerine derhal harekete geçen Yıldırım Belediyesi sahipsiz olan veya hissedarı fazla olan bu binaların sahiplerine ulaşılarak, yıkılması yönünde karar aldırdı. Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, polisin uyuşturucu ile mücadelesine sınırsız destek vermeye hazır olduklarını belirtti. SABAH BURSA'ya konuşan Başkan Edebali "Metruk binalar maalesef birçok güvenlik problemi oluşturuyor ve özellikle uyuşturucu tacirleri için de bir mekan haline geliyor. Bunlara fırsat vermemek adına metruk bina yıkımlarını sürdüreceğiz. Bu konularla ilgili toplumsal duyarlılıkla mücadele etmemiz gerekiyor. Emniyet birimlerimizle birlikte koordineli çalışıyoruz" dedi. Edebali "2014 yılı içinde 26 metruk binayı yıktık. Bu metruk binalar can sağlığını tehlikeye düşürmenin yanı sıra uyuşturucu bağımlıları tarafından da kullanılıyor. Tespit ettiğimiz diğer binaları da yıkacağız" diye konuştu. Bursa Emniyet Müdürlüğü, bonzai ile mücadele için özel ekipler oluşturdu. Sokak timleri 24 saat kesintisiz devriye gezerken, oluşturulan 22 ekip ise tüm mahalleleri gezerek uyuşturucu kullanılmaya müsait binaları tespit etmeye başladı. Emniyet yetkilileri uyuşturucu maddenin sadece satışını engellemenin yanı sıra kullanım alanlarının da ortadan kaldırılacağını, bunun içinde ekiplerin seferber edildiğini açıkladı.

2 AYDA 60 KİŞİ TUTUKLANDI
Bursa Emniyet Müdürü Sabri Durmuşlar bonzai olarak bilinen sentetik kannabinoidin kullanımı, satılması ve taşınmasıyla ilgili başlattıkları mücadeleyi anlattı. Durmuşlar "İçicilere de cezai müeyyide getirilince işlem yaptığımız şahısların neredeyse tamamı tutuklanıyor. İki ayda 60'tan fazla kişiyi tutukladık" dedi. Durmuşlar, aileleri, çocuklarını zararlı alışkanlıklardan korumaları için uyardı. Çocuklarla yakından ilgilenilmesini isteyen Durmuşlar, "Gerek uyuşturucuyu kullananlar, gerekse hırsızlık ve diğer istismar olaylarına karışanların ailevi sorunlar yaşayan çocuklar olduğunu görüyoruz. Aile içinde sorun yaşayanların bu tür ortamlara itildiklerine şahit oluyoruz. O nedenle çocuklarımızı sevelim, koruyalım, kimlerle arkadaşlık ettiğini, nerelerde zaman geçirdiğini takip edelim" diye konuştu. Ailelerin, şüpheli durumlarda mutlaka yetkililere haber vermesi, kimseye ulaşamıyorlarsa polise başvurması gerektiğine değinen Durmuşlar, diğer kurumlarla işbirliği yapıp çocukların geleceği, sağlığı, güvenliğiyle ilgili ne yapılması gerekiyorsa bunun için uğraşacaklarını dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Emniyet ve belediye bonzaiye karşı el ele
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN