Belediye Somuncu baba gibi ekmek dağıtıyor

Giriş Tarihi: 21.9.2014

Bursa'nın Osmangazi Belediyesi, bünyesine kattığı ekmek fırınında ürettiği ekmekleri ihtiyaç sahiplerine ücretsiz olarak dağıtmaya başladı

Bursa'nın Osmangazi Belediyesi, kentin en önemli evliyalarından biri olan Somuncu Baba efsanesini yeniden yaşatmak için harekete geçti. Bursa'nın evliyalarından biri olan ve Ulucami İnşaatında çalışan işçiler için yaptığı ekmekleri ücretsiz dağıtmasıyla bilinen Somuncu Baba efsanesini yeniden yaşatmak isteyen Osmangazi Belediyesi, Atıcılar Mahallesi'ndeki ekmek fırınını belediye bünyesine kattı. Burada ürettiği ekmekleri muhtarlar vasıtasıyla 150 noktada ücretsiz olarak dağıtmaya başladı. Birinci kalite undan yapılan ekmekler fırından çıkar çıkmaz dağıtım noktalarına ulaştırılıyor.

MANEVİ MİRASI YAŞATACAĞIZ

Amaçlarının o dönemin anlayışını bu günlere taşımak olduğunu belirten Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, "Bizler de Somuncu Baba'nın manevi mirasını yaşatmak adına, ekmek dağıtımı yapmak istiyoruz. Somuncu Baba'nın o gün ihtiyaç sahipleri için yaptığını günümüzde yeniden yapmak, buradan ihtiyaç sahibi ailelerin faydalanmasını sağlamak istiyoruz" dedi.

SOMUNCU BABA KİMDİR

Osmanlı Sultanı Yıldırım Bayezid, damadı Emir Buhari'nin (Emir Sultan) Ulu Cami'de imameti üstlenmesini ister. Bu isteğe olumsuz cevap veren Emir Buhari, "Bursa'da benden daha âlim kimseler vardır ve kutb-ı zaman burada iken bana vaaz vermek düşmez. Bu şeref, halkın Ekmekçi Koca dedikleri Şeyh Hamid'e aittir" der. Cevap karşısında şaşkınlık yaşayan Sultan, damadının işaret ettiği 'Somuncu Baba'ya imameti teklif eder. Somuncu Baba'nın cemaati, kendisine hayran bıraktığı ilk cuma namazı sonrası camiden çıkışta üç kapıdan da aynı anda çıktığının görüldüğü gibi meşhur bir kerametinden bahsedilir. Fırınına dönen 'Somuncu Baba' bir daha ekmek pişirmediği gibi, halkın tazim ve ikramlarından rahatsız olarak müridi Hacı Bayram-ı Veli ile birlikte Bursa'yı terk eder. Somuncu Baba, bir taraftan Ulucami inşaatında çalışan işçilere pişirdiği ekmeklerden ikram ederken rızkını kazanmak için satış da yapmış. Çarşıda ekmeklerini satarken "Somunlar, müminler!" diye bağırdığı rivayet edilir.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Belediye Somuncu baba gibi ekmek dağıtıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN