Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tramvay tamam sıra metro vagonunda

Giriş Tarihi: 21.9.2014

Türkiye'nin ilk yerli tramvayını üreten Bursa, metro vagonlarını da sürece dahil etti. Üretilen vagonları inceleyen Başkan Altepe, "Bursa'yı raylı sistemler alanında dünya ligine sokacağız" dedi

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, raylı sistemler alanında üretimler yapan Durmazlar Fabrikası'nı ziyaret etti. Başkan Altepe, burada Durmazlar Makine Raylı Sistemler Genel Müdürü Ahmet Civan'dan metro vagonu üretim bandında yapılan çalışmalar hakkında bilgiler aldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, tüm metropoliten kentlerin en önemli probleminin ulaşım olduğunu belirtti. Belediyeler olarak bütçenin yaklaşık 3'te 2'sini yaşanan ulaşım sıkıntısını gidermek için kullandıklarını ve bu uğurda ilk etapta kokusuz, dumansız ve gürültüsüz ulaşım şekli olan raylı sistemleri tercih ettiklerini belirten Başkan Altepe, Bursa'da pazar payı yüksek tramvayın ardından metro vagonunun üretilmesinin sevindirici olduğunu kaydetti.

BAŞARIYLA RAYLARDA

Büyükşehir Belediyesi'nin danışmanlığında Bursa'da Türkiye'nin ilk yerli tramvayının üretildiğini hatırlatan Başkan Altepe, "Bu araçlar, dünyada emsalleriyle yarışacak kalitede yapıldı. Şu anda başta Bursa olmak üzere kent caddelerinde başarıyla boy gösteriyor. Avrupa araçlarının giremediği eğimlerde bile hiçbir problem yaşamaksızın yol alıyor" diye konuştu. Başarılı tramvay uygulamasından sonra Bursa'nın yine aynı şekilde metro vagonlarını da üretmiş olduğunu dile getiren Başkan Altepe, "Bundan sonra inşallah metro araçlarımız da başta Bursaray olmak üzere tüm metro hatlarında görev yapabilecek. Gerek tramvay gerekse metro hatlarında yerli araçları kullanabileceğiz" şeklinde konuştu. Başkan Altepe, fabrika ziyareti kapsamında üretimi yapılan yüksek teknolojiye sahip hızlı tren alt yapı taşıyıcı parçalarını da inceledi.

HEDEFTE HIZLI TREN VAR

Bursa'nın otomotivde önemli bir merkez olduğunu, tramvay üretimiyle dikkatleri üzerine çektiğini belirten Başkan Altepe, hızlı tren taşıyıcı alt parça üretiminin 'Marka Kenti Bursa' imajına ciddi katkı sağladığını vurguladı. Hızlı tren taşıyıcı alt parçalarının Bursa'da üretimi yapılan yüksek teknolojili en önemli öğelerden biri olduğunu kaydeden Başkan Altepe, "İnşallah adım adım hızlı trenin üretimi de burada gerçekleşiyor. Kısa zaman sonra artık hızlı trenin tamamı Bursa'da üretilebilir hale gelecek" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tramvay tamam sıra metro vagonunda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN