Yarım asırlık hayal gerçek oluyor

Giriş Tarihi: 21.9.2014

Bursa'nın simgesi teleferik çağ atladı. Yenilenen sistemde ağaçların yoğun olduğu bölgelerdeki direkler 5 metre daha yükseltildi. Böylece ağaçların üzerinden geçecek olan teleferik, kayak tutkunlarına konforlu bir yolculuk sunacak

Bursa'da 1963'te hizmete giren Türkiye'nin ilk teleferiği o dönemin teknolojik imkanları nedeniyle oteller bölgesine ulaşamamıştı. Kış aylarında binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlayan kayak merkezine ulaşım yıllarca çile olarak kalmıştı. Yenilenen teleferikle Bursa'nın simgesi çağ atlarken, yarım asırlık hayalin de gerçekleşmesi gündeme gelmiş, teleferiğin oteller bölgesine çıkacağı duyurulmuştu. Ancak teknolojik imkanları elinde bulunduran belediye bu kez mahkeme engeline takıldı. Hattın güzergahında ağaç kesileceği gerekçesiyle proje iptal edildi. Hayaller suya düştü derken müteahhit firma çözümü buldu. Teleferiğin direk boyları yükseltilerek ağaçların üzerinden ulaşım sağlanması fikri mahkemeyi ikna edince, oteller bölgesine ulaşım için kollar sıvandı. Teleferiği otellere götürecek ayaklar dikilmeye başlandı. Ağaçların yoğun olduğu bölgelerdeki direkler 5 metre daha yükseltildi. Böylece ağaçların üzerinden geçecek olan teleferik sayesinde kayak sezonunda konforlu bir yolculuk Uludağ tutkunlarını bekliyor olacak.

ARAPLARIN GÖZDESİ

Bursa ile Uludağ arasında ulaşımın sağlanması amacıyla yaptırılan ve 1963'te başlayan seferlerle bugüne kadar milyonlarca kişiyi Uludağ'a taşıyan teleferik, yenilenen yüzüyle saatte bin 500 yolcu kapasitesine ulaştı. Her gün saat 08.00 ile akşam 22.00 arasında hizmet veren ve 19 - 20 saniye aralıklarla kalkan 8'er kişilik vagonlarla bekleme derdini ortadan kaldıran teleferik özellikle Arap turistlerin gözdesi oldu. Şu anda 4 bin 500 metre gidebilen teleferik güzergahına yakında 4 bin metre daha eklenecek. Toplamda 8,5 kilometreye ulaşacak. Sarıalan-Oteller arasında, 25 direk olacak. Ağaç kesilmeyecek. Direkler yükseltilecek. Tüm hat faal olduğu zaman 180 kabin, yolcu durumuna göre sefer yapabilecek. Sarıalan-Oteller arasında direkler yine helikopter vasıtasıyla dikilecek. Yenilenen teleferik açılan davalar nedeniyle eski hattın bulunduğu bölgede hizmete girmiş, oteller bölgesine ulaşamamıştı. Sarıalan'da son bulan teleferik hattını oteller bölgesine taşıyacak olan güzergâh üzerinde ağaç kesileceği gerekçesiyle mahkeme yürütmeyi durdurma kararı vermişti. Bunun üzerine yeni arayışlara giren müteahhit firma direk boylarını yükselterek teleferik kabinlerini ağaçların üstünden götürme fikrini ortaya attı. Mahkemenin 'ağaç kesilmesin' kararına uyan firma sadece birkaç direğe 5 metre daha ilave etti. Bu sayede teleferikte mutlu sona ulaşılarak, oteller bölgesi hattının inşaatına başlandı.

'DÜNYANIN EN UZUN HATTI OLACAK'
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, oteller bölgesi için yapılan çalışmaları incelemek üzere Sarıalan'a çıktı. Teleferiğin oteller bölgesine ulaşmasının ardından, Uludağ'ın Davos olma yolundu çok önemli bir adım atacağını belirterek şunları söyledi: "Bursa halkı zaman kaybetmeden 20 saniyede bir kalkacak teleferiklerle panoramik bir yolculuk yapacak. Teleferik hattı, oteller Bölgesine ulaşmasıyla 8,5 kilometrelik dünyanın en uzun hatlarından birisi olacak."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yarım asırlık hayal gerçek oluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN