Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Asansörde korkunç gerçek

Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesindeki denetimlerde 278 asansörün sadece 55'inin standartlara uygun olduğu tespit edildi. Bu tablo Bursa'nın en büyük ilçelerinden birinde insan hayatının hiçe sayıldığını gösterdi

Giriş Tarihi: 28.9.2014
Türk Standartları Enstitüsü (TSE) ile ilçe belediyesinin karşılıklı olarak imzaladıkları protokol gereği yılbaşından itibaren ilçedeki toplam 278 asansör yakın takibe alındı. 163 asansörde uygulanan kontrollerde birçok eksiklik tespit edildi. Apartman yöneticilerine konu ile ilgili olarak bilgilendirme yapıldı. Yapılan bu kontrollerin devamı olarak, Belediye fen işleri yetkilileri ve zabıta ekipleri hafta başından itibaren yeniden kontrollere çıktı. İlk kontrollerde eksiklik tespit edilen 163 asansörün sadece 55'i bakım ve onarımlarını tamamlayarak yeşil etiket aldı. Kırmızı etiket takılan 108 asansörün ise eksikliklerini gidermediği anlaşıldı. İlk günde 30 asansör, hayati tehlike kaydı ile mühürlenerek kapatıldı. Diğer yandan ilçede 115 asansörün ise uyarılara rağmen hiçbir şekilde yıllık bakım ve kontrollerini yaptırmadığı ortaya çıktı.

O ASANSÖRLER MÜHÜRLENECEK

Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Sadi Kurtulan, hayati öneme sahip olan bu konunun tavize açık olmadığını belirtti. Kurtulan, "Yılbaşından itibaren bu konudaki çalışmalarımızı TSE ile birlikte ortaklaşa yürütüyoruz. Asansörler konusundaki kriterler açık ve net. Standartların dışında olan tüm asansörleri, yeniden standart hale getirilinceye kadar kapatacağız. Yaralanma ve can kaybı yaşanabilecek durumları ortadan kaldıracağız. Vatandaşlarımız bu konuda taviz beklemesin. Ne yapıyorsak Vatandaşlarımızın can güvenliği için yapıyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Asansörde korkunç gerçek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN