Bursa Siyahı için güç birliği

Giriş Tarihi: 28.9.2014

'Bursa Siyahı' olarak tescillenen siyah incirin üretimini artırmak ve korunmasını sağlamak üzere belediye ile üreticiler güç birliği yapacak

Dünya çapında üne sahip olan siyah incirin üretimini artırmak ve korunmasını sağlamak için Osmangazi Belediyesi ve üretici birlikleri ortak hareket edecek. Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar'ı ziyaret eden, Uludağ Yaş Meyve ve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Salih Çalı ve UİB Genel Sekreteri Mümin Karacakayalılar, dünyada 'Bursa Siyahı' olarak marka haline gelen siyah incir üretiminin geliştirilmesi için belediye ile ortak çalışma yürütmek istediklerini söyledi. UYMSİB Başkanı Salih Çalı, Bursa Siyahı'nda verimlilik ve kaliteyi artırmak için, başta Osmangazi Belediyesi olmak üzere İlçe Tarım Müdürlüğü ve muhtarlıklarla bir araya gelerek bu konuda bir eylem planı hazırlamak istediklerini ifade etti.

DÜNYA MARKASI OLDU

Birlik olarak Bursa Siyahı'na gönül verdiklerini belirten Çalı, "Bursa Siyahı, dünyada marka olmuş bir ürünümüz. Bursamıza has böylesine önemli bir ürünün korunup desteklenmesi gerek. Osmangazi Belediyesi'nin ve Başkan Dündar'ın bu konudaki hassasiyetini biliyoruz. Bursa Siyahı'nda üretim ve kaliteyi artırmak için, incir fidanlarının bakımından üreticinin kullandığı ilaçlara, tarlaların işlenmesi ve temizliğine kadar her alanda ciddi bir çalışma yürütülmeli. Bu konuda, başta Osmangazi Belediyemiz olmak üzere, İlçe Tarım Müdürlüğü ve incir üretimi yapan köylerimizin muhtarları ile bir araya gelip, bu konuda bir eylem planı hazırlamak istiyoruz" dedi. Bursa Siyahının, Türkiye'nin yaş meyve ihracatında oldukça önemli bir yere sahip olduğunu ifade eden Salih Çalı, "2013'te siyah incir ihracatımız 35 milyon dolar olarak gerçekleşti. Bursa ekonomisi için çok ciddi bir rakam. Böylesine önemli ve bize özel bir ürünü ürünün özel olarak korunması gerekir" dedi. Başkan Dündar ise, Bursa Siyahı'nda verimlilik ve kaliteyi yükseltmek, dünyada marka bilinirliğini artırmak için Osmangazi Belediyesi olarak gerekli hassasiyeti gösterdiklerini söyledi. Bu konuda her yıl bir festival düzenlediklerini söyleyen Dündar, "Bu yıl 14'üncüsünü düzenlediğimiz Ovaakça İncir Festivali'ni uluslararası boyutta yapalım istedik. Ancak bu konuda gerekli desteği göremedik. UİB'in bu konudaki hassasiyeti ve yaklaşımı son derece önemli. Bizler, Bursa Siyahı'nın korunup verimliliğinin artırılması, marka olarak dünyada bilinirliğinin artırılması için bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da her türlü katkı ve desteği vermeye hazırız" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bursa Siyahı için güç birliği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN