Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dönüşümün yıldızı Osmangazi olacak

Toplam 42 hektar alan üzerinde gerçekleştirilecek 'Soğanlı Kentsel Dönüşüm Projesi', planlaması ve mimarisiyle kentsel dönüşümde örnek olmaya aday

Giriş Tarihi: 12.10.2014
Dönüşümün yıldızı Osmangazi olacak
Kentsel Dönüşüm konusunda yıllardır planlı bir çalışma yürüten ve hazırladığı Kentsel Dönüşüm Mastır Planı ile tüm ilçenin teknik altyapısını çizen Osmangazi Belediyesi, örnek bir dönüşüme imza atmaya hazırlanıyor. Soğanlı Mahallesi'nde hayata geçirilecek olan kentsel dönüşüm ile örnek şehir mozaiği Osmangazi'de yükselecek. Tüm projelerde olduğu gibi Osmangazi Belediyesi'nin kentsel dönüşüm konusunda da Türkiye'deki diğer belediyeler tarafından örnek alınacağını ifade eden Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, "Bursa'nın dönüşümü bu projeyle başlayacak. Sadece bu mahalle değil, çevre mahalleleri de tetikleyecek olan bu projenin hayata geçmesiyle birlikte Bursa, Türkiye'deki kentsel dönüşüme ışık tutacak" dedi.

MİMARİSİ İLE FARK YARATACAK

Toplam 42 hektar alan üzerinde yapılacak olan kentsel dönüşüm projesi ile Soğanlı'ya mimarisiyle fark yaratan 1790 konut ve 175 ticari alan inşa edilecek. Kat adedinin sınırlı tutulduğu zemin+5 ve zemin+7 kat olarak tasarlanan binalarda 2+1, 3+1 ve 4+1 olmak üzere birbirinden lüks daireler yer alacak. Ayrıca yeşil alanlarıyla ön plana çıkacak olan Soğanlı Kentsel Dönüşüm Projesi'nde çok daha fazla yeşil alan oluşturabilmek adına her bir binanın bodrum katı kapalı otopark olarak tasarlandı. Toplam 1568 araç kapasitesine sahip kapalı otopark alanlarının dışında LPG'li araçlar için de toplam 482 araç kapasiteli açık otopark yer alacak. Başkan Dündar "Sadece Osmangazi'nin değil Bursa'nın hatta Türkiye'nin geleceğine ışık tutacak olan Soğanlı Kentsel Dönüşüm Projesi'nde yer alacak olan binalar 'Yeşil Bina' diye tabir edilen çevre dostu binalardan oluşacak. Binaların çatılarında oluşturulacak iç bahçelerle yepyeni tarzda yeşil alanlar elde edilecek" diye konuştu.

DAHA FAZLA YEŞİL OLACAK

Osmangazi Belediyesi, kentsel dönüşümde en büyük hassasiyeti konutların depreme karşı dayanıklı olmasında gösteriyor. Vatandaşların can güvenliğini her şeyin üstünde tutan Osmangazi Belediyesi, Mastır Plan çalışması ile ilçede afet riski taşıyan bölgelerin tespitini yaptı. Yapılacak olan kentsel dönüşüm ile afet riski taşıyan bölgelere depreme karşı son derece dayanıklı binalar inşa edilecek. Osmangazi'nin geleceğine ışık tutacak Soğanlı Kentsel Dönüşüm Projesi'ni hayata geçirmek için gün saydıklarını belirten Başkan Dündar, "Bölgedeki kamulaştırmaları büyük ölçüde bitirdik. Kamulaştırılacak çok az bir yer kaldı. Bu konuda herhangi bir sıkıntı yaşayacağımızı düşünmüyorum. Projeye başladığımızda konut sayısını daha yüksek olarak planlamıştık. Ancak yeşil alanları çoğaltmak adına projede değişikliğe giderek, konut sayısını azalttık ve 300 daireyi projeden çıkarttık" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dönüşümün yıldızı Osmangazi olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN