Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hedef rekor üretim

'nın kırmızı biber üretim merkezi olan Mustafakemalpaşa ilçesinde, yapımı tamamlanan toz biber fabrikası faaliyete başladı

Giriş Tarihi: 2.11.2014
Hedef rekor üretim
Türkiye'nin ünlü Azatlı biberinin yetiştirildiği Mustafakemalpaşa'da bölge halkının kurutma fabrikası talebi karşılık buldu. O dönemde kasaba statüsünde olduğu için il özel idaresinden bütçe alamayan Ovaazatlı mahallesine, Valiliğin talebiyle Maliye Bakanlığı'ndan 3.5 milyon TL özel bir ödenekle biber kurutma fabrikası kuruldu. Bu güne kadar arazilere serilerek kurutulan ve hava şartlarına bağlı olarak kalitesinde bozulmalar meydana gelen biberler, bundan böyle kalitesiyle dünya pazarına açılacak. Bölgenin en büyük ihtiyacı olan biber kurutma tesisi için 2010'da Meclis'e giden biber üreticileri, Başbakan Erdoğan'a kırmızı biber hediye etmişlerdi. Konu ile ilgili olarak zamanın il özel idaresi kurumuna talimat veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, aynı zamanda tesis için ayrılan 1 milyon TL'lik ödeneği de 3.5 milyon TL'ye çıkarmıştı. 2011'de il özel idaresi tarafından yapımına başlanan tesis inşaatı büyükşehir belediyesi ve valiliğin denetiminde tamamlandı.

ALTOTOKSİN RİSKİ YOK

Bölge üreticisi de faaliyete başlayan tesisi sabırsızlıkla beklemişti. Yıllık bin 500 ton toz biber üreten çiftçi, biberlerinin kurutulma aşamasında hava şartlarına bağlı olarak biberde renk kaybı yaşadıklarını ve aynı amanda da biberde altotoksin çoğalması meydana geldiğini, bu olumsuzlukların satışta problem oluşturduğunu, ancak tesisin faaliyete geçmesiyle birlikte bu olumsuz şartların ortadan kalktığını belirtti. Bölge biberi bundan böyle el değmeden üretilecek ve bu sayede bir dünya markası olacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hedef rekor üretim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN