Balık ölümleri korkuttu

Giriş Tarihi: 16.11.2014
Balık ölümleri korkuttu

Simav Çayı'ndaki balık ölümlerinin Susurluk Şeker Fabrikası'nın glikoz atıklarından kaynaklandığı öne sürüldü. Mustafakemalpaşalı vatandaşlar yetkilileri göreve çağırdı

'nın Mustafakemalpaşa ilçesine bağlı Çeltikçi Mahallesi'nden geçen Simav Çayı'nda çok sayıda balık ölümü yaşanıyor. Vatandaşlar balık ölümlerinin, yeniden faaliyete geçen Şeker fabrikasının Simav Çayı'na dökülen suyundan kaynaklandığını iddia ediyor.

GLİKOZ SOLUNGAÇLARINI TIKIYOR
Susurluk Şeker Fabrikası'nın glikoz kazanlarının yıkanmasının ardından suyun Simav Çayı'na dökülmesiyle birlikte balıkların solungaçlarının glikoz yüzünden tıkandığını ileri süren vatandaşlar, "Önceleri her yıl bu zamanlar balık ölümleri yaşanıyordu Şeker fabrikası üretimi durdurulunca balık ölümleri de sona ermişti ancak fabrika üretime geçer geçmez yeniden balık ölümleri yaşanmaya başladı" dedi. Yaklaşık 4 yıl aradan sonra yeniden üretime geçen şeker fabrikasının bölge çiftçisi için önemli bir ekmek kapısı olduğunu dile getiren vatandaşlar, "Kesinlikle bu fabrikanın üretimine karşı değiliz. Her tüten baca onlarca kişinin istihdamı ve ekmek kapısı demek ancak Simav Çayı'ndan balık tutan çok sayıda vatandaşımız var sağlık açısından tehdit altındalar, ayrıca bu balıklarda yok yere telef olmasın. Fabrika yönetiminin bu konuya bir çare bulacağından eminiz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Balık ölümleri korkuttu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN