Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çılgın proje rafa kalktı

Eski Valisi Şahabettin Harput'un çılgın projesi Dağyenice Termal Köyü'ne bir darbe de Danıştay'dan geldi. Tarım arazisinde yükselecek köy, Çevre Düzeni Planı'na aykırı bulundu

Giriş Tarihi: 16.11.2014
Çılgın proje rafa kalktı
'da 6 yıl görev yaptıktan sonra merkeze çekilince emekliliğini isteyen, daha sonra ise Fethullah Gülen Örgütü'ne ait Orhangazi Üniversitesi'ne Mütevelli Heyeti Başkanı olan Şahabettin Harput bu kez de çılgın projesinin iptali ile gündeme geldi. Daha önce Mimarlar Odası, Ziraat Mühendisleri Odası ve Bursa Barosu'nun iptali için dava açtığı 'Dağyenice Termal Köyü Projesi' bu kez de Danıştay engeline takıldı. Bursa'daki sivil toplum örgütlerinin açtığı davayı görüşen Danıştay 6'ncı Dairesi projenin iptal edilmesine hükmetti. Proje için tarım arazisinin tercih edilmesi ve 7 kat yapılaşma izni verilmesini doğru bulmayan Danıştay, Çevre Düzeni Planı'na aykırı olduğu, çevresiyle uyumsuzluk gösterdiği, Dağyenice Sulama Göleti içinde yer aldığı ve bölgede toplulaştırma yapılmış tarım arazilerinin bulunduğu gerekçesiyle projeyi iptal etti. Böylece 2 milyar dolarlık proje, valilik bütçesinden yapılan onca tanıtım masrafına rağmen rafa kaldırıldı.

ÖNCE KEŞİF YAPILDI
Mimarlar Odası Bursa Şubesi, 1/25000'lik planı tamamlanarak Kültür Bakanlığı onayından geçen Dağyenice Termal Tatil Köyü Projesi'nin iptali için Danıştay'a dava açtı. Yüksek mahkeme, dosyayı görevsizlikle Bursa'ya gönderdi. 1. İdare Mahkemesi, değeri 2 milyar doları geçen dev projenin akıbeti için keşif kararı verdi. Mahkeme hakimi, Mersin ve Adana'dan gelen toplam 3 kişilik bilirkişi heyeti ve davacı Mimarlar Odası Bursa Şubesi Avukatı Hulusi Tığlıoğlu ile davalılar Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Osmangazi Belediyesi ile davaya müdahil olan Bursa Valiliği avukatları, köyde keşif yaptı.

DANIŞTAY KARARINI VERDİ

Yapılan keşfin ardından heyet görüşlerini mahkemeye bildirdi. Hazırlanan dosyayı inceleyen Danıştay 6'ıncı Dairesi, Bursa Dağyenice Termal Turizm Merkezi'nin 1/2500 Ölçekli Çevre Düzeni Planı'na ve 1/100000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı'na aykırı olduğu, çevresiyle uyumsuz olduğu, Dağyenice Sulama Göleti içinde yer aldığı ve bölgede toplulaştırma yapılmış tarım arazilerinin bulunduğu gerekçesiyle iptal etti.

MÜTEAHHİT BİLE DIŞARIDANMIŞ
Eski Vali Harput'un hayal olan Dağyenice projesinin müteahhidinin bile İstanbul'dan olduğu ortaya çıktı. Bu duruma Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de tepki gösterdi. Altepe "Dağyenice projesi İstanbul'dan bir firmaya verilmişti. İstanbul'dan bir sunucu getirilmesine bile karşıyız. Bursa her işini kendi yapabilir. Bu projeye nedense bir süre ara verilmişti. Dağyenice ile ilgili şu an sıkıntı var sanırım. Bu proje şu anda yürümüyor' dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çılgın proje rafa kalktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN