Türkiye'nin en iyi haber sitesi

2015 İnegöl'de yıkım yılı olacak

İnegöl'de deprem testinden geçemeyen afet evleri ile Hükümet Konağı 2015 yılı içinde yıkılacak. Eski Devlet Hastanesi ile Kültür Sarayı da yıkılacak binalar arasında yer alıyor

Giriş Tarihi: 7.12.2014
2015 İnegöl'de yıkım yılı olacak
İnegöl Belediyesi deprem testinden geçemeyen binalar için kolları sıvadı. Yıkılacak binalar listesinin en başında Mahmudiye Mahallesi'nde bulunan afet evleri ile Hükümet Konağı var. Listede eski İnegöl Devlet Hastanesi'nin yanı sıra Kültür Sarayı da bulunuyor. Saygın Hafriyat tarafından 2015 yılı içerisinde gerçekleştirilecek olan yıkımlar kapsamında, eski Devlet Hastanesi, Kültür Sarayı ve Hükümet Konağı dinamit patlatılarak, afet konutları ise yıkım makasıyla yerle bir edilecek.

HÜKÜMET KONAĞI KORKUTUYOR

1988'de yapılan İnegöl Hükümet Konağı, deprem testini geçemedi. 3 yıl önce Bursa İl Özel İdaresi tarafından yapılan sağlamlık testinden de geçemeyen Hükümet Konağı, yıkılarak yeniden yapılacak. Belediye Başkanı Alinur Aktaş'ın gündeminden düşmeyen Kültür Sarayı da yıkılacak olan binaların arasında yer alıyor. Şehrin göbeğinde bulunan ve kötü görüntüsüyle dikkat çeken Kültür Sarayı yıkılarak, yeri meydan olarak kullanılacak. Uzun yıllar hizmet veren binanın yıkımını değerlendiren Başkan Aktaş, Kültür Sarayı'nın yerine meydan ve otopark yapılacağını söylemişti. Yıkılacak binalar arasında yer alan Mahmudiye Mahallesi'nde bulunan Samda Okulu'nun arkasındaki Afet Evleri 1988-1989 yıllarında yapılmıştı. Afete uğrayanlar için yapılan bu evlere, daha çok Tüfekçikonak, Karakadı, İclaliye köylerinden gelen vatandaşlar yerleştirilmişti. Bu evlerin yanı sıra İnegöl'de 2 ayrı nokta da afet evleri bulunuyor.

BELEDİYEYE DEVREDİLECEK

2015 yılı içinde yıkılacak bir başka bina ise boşaltılan eski Devlet Hastanesi. Yıkılacak olan binanın yerine ise Başkan Aktaş talip. Başkan Aktaş, 300 yataklı yeni Devlet Hastanesi'nin açılış töreninde Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'na iletmişti. Başkan Aktaş'ın eski hastanenin yerinin belediyeye devredilmesini istemesi üzerine Bakan Müezzinoğlu, "Başkan, hastanenin yerini benden almak istiyor. Böyle bedava vermem. Ben bisikleti çok seviyorum. Ama bisiklet yolu yok burada. 10 kilometre bisiklet yolunu yaptığı zaman mevcut eski hastane yerinin belediyeye verilmesi konusunda pazarlık yaparım. Ama o güne kadar kusura bakmasın. Başkan İnegöl'e bisiklet yolu kazandırdığı gün masaya oturacağız" diye konuşmuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2015 İnegöl'de yıkım yılı olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN