Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hayata sil baştan başlıyor

Trafik kazası sonrası hafızasını kaybeden Mahmut Türkü, Osmangazi Belediyesi Meslek Edinme Kursları'nda okuma yazmayı yeniden öğrenmeye ve hayata tutunmaya çalışıyor

Giriş Tarihi: 7.12.2014
Hayata sil baştan başlıyor
İstanbul'da yaklaşık 6 yıl önce bir arabanın çarpması sonucu ağır yaralanan Mahmut Türkü (39), ağır yaralandığı kaza sonrası 3 ay yoğun bakımda ünitesinde yattı. Omuriliği zarar gören ve yürümekte zorlanan Türkü, başına aldığı darbe sonucunda hafızasını da kaybetti. Hayatının büyük bölümü silinen ve ailesini dahi hatırlayamaz hale gelen Türkü, hayata adeta sıfırdan başlıyor. Gördüğü fizik tedavi sonunda önce küçük çocuk gibi yeniden yürümeye başlayan Türkü, yine küçük bir çocuk gibi okuma yazmayı da en baştan öğrenmek için kolları sıvadı.

İNGİLİZCE ÖĞRENMEK İSTİYOR
İlkokul mezunu olan Mahmut Türkü, her ne kadar maddi olanaksızlıklardan dolayı eğitim hayatına ilkokuldan sonra devam etmemiş olsa da kitap ve gazete okumayı çok sevdiğini söyledi. Yeniden kitaplar okumak, okuyarak yeni bilgiler öğrenmek isteyen Mahmut Türkü, Osmangazi Belediyesi Meslek Edinme Kursları'na (OSMEK) kayıt yaptırdı. OSMEK'in okuma yazma sınıfında haftanın üç günü üçer saatten eğitim alan Türkü, harfleri, heceleri ve kelimeleri hızla öğreniyor. Okuma yazmayı öğrendikten sonra ilkokulda bıraktığı eğitim hayatına devam etmek istediğini belirten Türkü, en büyük hedeflerinden birinin de İngilizce konuşabilmek olduğunu söyledi. Yabancı dil bilen insanları çok taktir ettiğini ve kendisinin de İngilizce konuşabilmeyi çok istediğini belirten Türkü, ne kadar zorlanırsa zorlansın, kaç yılını alırsa alsın İngilizceyi öğreneceğini ifade etti. Kaza sonrasını hafızasını yeniden kazanarak hayatını hatırlamak için büyük bir mücadele içerisine girdiğini belirten Mahmut Türkü, "Hafızamı kaybetmekten dolayı çok zor günler geçirdim" diye konuştu.

'ZOR GÜNLER GEÇİRDİM'
Türkü "Kimseyi tanıyamaz, hiçbir şeyi hatırlayamaz oldum. Ne ailemi ne arkadaşlarımı hatırlayabiliyordum. Asker arkadaşlarım arıyordu ancak ben kim olduklarını dahi bilmiyordum. Aynı şekilde diğer arkadaşlarımı da tanıyamıyordum. Ancak herkes bana unuttuğum şeyleri yeniden hatırlatmak için çok yardımcı oldu. Daha önce yaşadığım şeyleri anlattılar bana. Ben de yavaş yavaş hatırlamaya başladım" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hayata sil baştan başlıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN