Türkiye'nin en iyi haber sitesi

NASA'nın icadı hiperaktif çocuklar için kullanılıyor

NASA'nın astronotların eğitimi için geliştirdiği, daha sonra tıp alanında kullanılarak hiperaktiviteye çare olan 'Play Attention' Türkiye'de ilk kez Bursa'da uygulanıyor

Giriş Tarihi: 14.12.2014
NASA'nın icadı hiperaktif çocuklar için kullanılıyor
Sürekli hareket halinde olan, konsantrasyon problemi yaşayan, sinirlenen, hatta bazen kendisini kontrol etmekte sorun yaşayan hiperaktif çocuklara çare NASA'dan geldi. NASA çalışmalarına dayanan, dikkat eksikliği ve hiperaktivite sorunu olan bireylere yardım için geliştirilen 'Play Attention' sistemi tüm dünyada uygulanıyor. Günümüzde ABD'de ve birçok Avrupa ülkesinde kliniklerde, özel hastanelerde, evlerde kullanılan en son teknoloji ürünü NASA Patent Konseyi onaylı, ilaçsız eğitimsel programı, Türkiye'de ilk defa Bursa'da kullanılıyor. Uygulanan sistem, dikkat eksikliği ve hiperaktivite sorunu olan 5 yaş ve üzeri çocuklarda ayrıca yetişkinlerde dikkat ve algı problemini en aza indirerek okul ve iş başarısının artırıyor.

ASTRONOT VE PİLOT EĞİTİMİ

Sistemi Bursa'da hizmete sunan Cansu Keser Eğitim Merkezi Sahibi Cansu Keser, "Sistemin başarısı bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış. Amerikan Havacılık ve Uzay Kurumu NASA'da astronotların, olimpiyat takımlarında sporcuların, hava kuvvetlerinde pilotların dikkat seviyesini artırmak için kullanılıyor" dedi.

OYNAYARAK İYİLEŞECEKLER

Cansu Keser uygulanan tedavi yöntemini şöyle anlattı: "Sistem dikkat ve odaklanma ile ilgili beyin dalgalarını okuyan yüksek teknolojili kola takılan bir cihaz ve bu cihazın gönderdiği sinyallere göre çalışan eğitici bilgisayar oyunlarından oluşur. Play Attention ile çocuklar klavye, fare veya joystick olmadan sadece düşünceleri ile oyun oynamaya bayılıyor. Hem eğleniyorlar hem de dikkatlerini toplamayı öğreniyorlar." Keser, Play Attention uygulamasının haftada 2-3 gün 45-50 dakikalık eğitimler biçiminde uygulanması gerektiğini ve beklenen değişikliklerin 2 ayın sonunda görülmeye başlandığını kaydetti. Keser, "Play Attention ile gerekli becerileri öğreten ve davranışları geliştiren oyunları oynarken beyniniz Mouse ve joystick yerine geçer. Eğlenceli oyunlarımız öğrenmeyi kolaylaştırır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
NASA'nın icadı hiperaktif çocuklar için kullanılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN