Sanayinin yeni başkenti:

'da 10 aylık dönemde 1652 şirketin kurulması kentin ekonomik anlamda ne kadar güven verdiğini gözler önüne serdi

Giriş Tarihi: 14.12.2014
Sanayinin yeni başkenti: Bursa
'da 10 aylık dönemde 1652 şirket kuruldu. Bursa Sanayi ve Ticaret Odası (BTSO) Başkanı İbrahim Burkay, ekonominin kazandığı ivmeyi SABAH BURSA'ya değerlendirdi. Burkay, sanayinin başkenti konumunda bulunan Bursa'nın hem orta yüksek, hem de ileri teknolojilerde ciddi altyapıya sahip olduğunu, ülkenin sanayi üretimi ve ihracatında büyük rol oynadığını söyledi. Burkay, "Otomotiv, tekstil ve makine sektörlerindeki başarısıyla sanayinin başkenti olan Bursa, üretimdeki gücünü ihracatına da yansıtıyor. Ülkemizin en büyük ikinci ihracatçı kenti konumunda bulunan Bursa, aynı zamanda ticaretin de yoğun olarak yaşandığı şehirlerin başında geliyor. Ekonomik faaliyetlerin bu kadar yoğun olarak gerçekleştiği kentimizde ortaya çıkan göstergeler de Türkiye ortalamasının üzerinde" dedi. İçinde bulunduğumuz yılın ilk 10 ayında kurulan şirket sayısının Bursa ekonomisine olan güvenin bir göstergesi olduğunu ifade eden Burkay şunları söyledi: "Bursa'da yılın ilk 10 ayında 1652 şirket kuruldu. Geçen senenin aynı döneminde ise 1466 şirket kurulmuştu. Kapanan şirket sayısında ise geçen yıla kıyasla önemli bir fark bulunmuyor. 2014'ün ilk 10 ayında 298 şirket, 2013'ün ilk 10 ayında da 297 firma kapandı."

'YENİ GİRİŞİM SEVİNDİRİCİ'
Ulusal kalkınma hedefi doğrultusunda yeni iş sahalarının açılması ve yeni istihdam alanlarının oluşmasına büyük önem verdiklerini ifade eden Burkay "Her yıl 750 bin gencimize iş bulmak zorunda olduğumuz bu süreçte açılan firma sayısının artması kentimizin taşıdığı dinamizmi ortaya koyuyor. Dünyada çalkantıların yaşandığı bir dönemde Türkiye ekonomisinin dışa açılan kapısı Bursa'da yeni girişimlerin ortaya çıkması sevindirici" dedi.

KURUMSALLAŞMA ÇOK ÖNEMLİ
Büyümek isteyen şirketlere uyarılarda bulunan BTSO Başkanı İbrahim Burkay şöyle devam etti: "Türkiye'de şirketlerin büyük bir bölümü aile şirketi konumunda. Şirketlerimizin kurumsallaşması ve sürdürülebilir bir yapıya kavuşması en önemli hedeflerimiz arasında olmalı. Firmalarımızın sadece yüzde 10'a yakın kısmının 10 yıl ve üzerinde yaşıyor olması da bu noktada daha fazla mesafe kat etmemiz gerektiğini ortaya koyuyor. Bursa'da Büyükşehir Belediyemizin öncülüğünde hayata geçireceğimiz yeni Organize Sanayi Bölgemiz ve BTSO olarak başlattığımız sektörel dönüşüm çalışmalarımız da kentimizdeki yeni yatırımların bugünkü rakamların çok daha üzerine çıkmasını sağlayacak."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sanayinin yeni başkenti: Bursa
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN