Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İnşaatta ölümün adı İskele

Giriş Tarihi: 21.12.2014
İnşaatta ölümün adı İskele

İnşaatlarda ölüm nedenlerinin başında gelişigüzel kurulan iskeleler geliyor. Bursa İnşaat Mühendisleri Odası, iskeleler için seferberlik başlatmaya hazırlanıyor

Türkiye'de yaşanan iş kazalarında ölen 4 işçiden birinin inşaat sektöründe olması gözlerin bu sektöre çevrilmesine neden oldu. Bu sektörde yaşanan ölümlerin büyük çoğunluğu da iskelelerde düşerek meydana geliyor. Tüm uyarılara rağmen hiçbir güvenlik önlemi almadan kurulan iskeleler mercek altına alınıyor. Bakanlığın sıkı denetimlerine meslek odaları da katılıyor. İnşaat sektörünün en hızlı olduğu illerin başında gelen Bursa'da Çalışma ve Sosyal güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in bizzat tanık olduğu ve mühürlettiği inşaatlara kurulan iskeleler gündeme gelmişti. Sadece bina yaparken değil tadilat ve ısı yatılımı çalışmalarında da kurulan iskelelerde hiçbir güvenlik önlemi almadan çalışan işçilerin ölüme davetiye çıkartması meslek odalarını da harekete geçirdi. SABAH Bursa'ya konuşan İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şube Başkanı Basri Akyıldız, iskele gerçeğine dikkat çekti.

HER GÜN 4 İŞÇİ ÖLÜYOR

Akyıldız, iş kazalarında günlük 4 kişinin yaşamını yitirdiğini belirtti. Yüksekte çalışmanın çok tehlikeli olduğu ve mutlaka eğitim almak gerektiğini ifade eden Akyıldız, "İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi olarak öncelikle odamız üyelerine Yapı İşlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği eğitimleri, İş Güvenliği Uzmanı olan inşaat mühendisi üyelerimiz tarafından verilmeye başlandı. Oda olarak, Milli Eğitim Bakanlığı'yla yaptığımız protokol gereği Bursa'da inşaat sektöründe çalışan işçilere iş güvenliği konularını da kapsayacak şekilde mesleki eğitimler veriyoruz" dedi. İskele kurulumunda taşeronlaşmanın tehlike boyutunu yükselttiğini bildiren Akyıldız şunları söyledi: "Bu tarz işlerde taşeron firmalar işi alabilme adına düşük fiyatlarla teklif veriyor. İmalat aşamasında da para kazanabilmek için iskelelerde güvenliği sağlayacak ve olması gereken iskele ekipmanlarını kullanmıyorlar. Bu tarz anlayışlar maalesef iş kazası olarak geri dönüyor. Hem işverenlere hem de çalışanlara verilecek iş güvenliği eğitimlerinin yanı sıra düzenli ve sık yapılacak denetlemelerle iş kazalarını minimuma indirilmede daha kalıcı adımlar atılmış olacaktır."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İnşaatta ölümün adı İskele
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN