Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ihracatta hedefi yakaladı

kilogram başı ihracatta Türkiye'nin 2023 için koyduğu hedefi yakaladı. Türkiye'nin ihracatı kilogram başına 1.68 dolarken, Bursa bu rakamı 4 dolar seviyesine taşımayı başardı

Giriş Tarihi: 11.1.2015
Bursa ihracatta hedefi yakaladı
SABAH 'ya konuşanBursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, kentin kilogram başı ihracatının 4 dolara ulaştığının müjdesini verdi. Türkiye'nin 2023 için ihracat kilogram fiyatını 1.68 dolardan 4 dolara çıkarmayı hedeflediğini dile getiren Başkan Burkay Bursa'nın bu hedefe 8 yıl önceden ulaştığının altını çizdi. Bursa'nın kilogram başı ihracat oranının Almanya ile aynı seviyede olduğuna işaret eden Başkan Burkay, "Bu bize, Bursa'nın sektör çeşitlenmesi bakımından ne kadar doğru bir tercih yaptığını gösteriyor. Biz, 9 yıl sonraki hedefi bugünden yakaladık. Türkiye'yi 4 dolar seviyesine çıkartmak istiyorsak, Bursa'nın kilogram ihracat fiyatını daha çok artırmalıyız" diye konuştu.

'TÜRKİYE İÇİN ÇOK ÖNEMLİYİZ'
Burkay "Dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasında yer almak istiyorsak üretimimizde ve ihracatımızda katma değeri yüksek ürünlerin payını artırmalıyız. BTSO olarak Bursa'yı Ar-Ge ve inovasyonda da önemli bir merkez haline getirmek için çalışıyoruz" diye konuştu. Burkay, Türkiye'nin 2023 hedeflerine katma değeri yüksek ve yenilikçi ürünlerle ulaşabileceğini söyledi. Türkiye'de orta yüksek ve ileri teknolojili ürünlerin büyük bir bölümünün Bursa'nın da içinde bulunduğu 1. Bölge şehirlerinden çıktığını ifade eden Başkan Burkay, "İhracatta ikinci sırada bulunan Bursa'nın dış satımındaki en küçük artış, ülkemiz için de büyük anlam ifade ediyor. Bu nedenle Bursa'da araştırma geliştirme faaliyetlerine daha fazla önem vermeli ve yenilikçi ürünlere odaklanmalıyız" dedi. Bursa'nın ekonomik göstergeler açısından Türkiye ortalamasının üzerinde bir performansa sahip olduğunu anlatan İbrahim Burkay, "Bu öncülüğü devam ettirmek ve daha ileriye taşımak, geleneksel sanayi ve ticaretimizi dönüştürmekten geçiyor. Orta gelir sendromuna takılmadan daha yüksek hedeflere ulaşmanın yöntemi ise Ar-Ge ve inovasyona yönelmektir" dedi.

BURSA GÜCÜNÜ TÜRKİYE'YE İSPAT ETTİ
Otomotiv, tekstil ve makine sektörlerinde Türkiye'de gücünü ispatlayan Bursa'nın farklı sektörlerde de kendini göstermesini istediklerini söyleyen Burkay, sektör çeşitlendirilmesine bu yüzden büyük önem verdiklerinin altını çizdi. Bursa ekonomisinin raylı sistemler, uzay, havacılık ve savunma sanayisi alanında da pay alması gerektiğini dile getiren Burkay şöyle konuştu: "Bu sanayiler 20 yıl içinde Türkiye ekonomisinde önemli bir yere sahip olacak. BTSO olarak, iş dünyasını bu alanlara daha çok adapte etmek için kümelenme çalışmaları gerçekleştirdik. Uzay, Havacılık ve Savunma Kümelenmesi üyeleri yerli helikopter projesinde yer almak için çaba sarf ediyor. Bunu kendi insanıyla başarmayı istiyor. Bu hedeflere ulaşmada Bursa mutlaka büyük paya sahip olacaktır. Bursa'nın bu potansiyeli var."

'İNOVASYONDA SEKTÖRLERE MODEL OLDUK'
İbrahim Burkay, şirketlerde Ar-Ge ve inovasyon kültürünün yaygınlaşması amacıyla Türkiye'deki odalar ve borsalar arasında ilk kez 'İnovasyon Ligi' projesini başlattıklarını söyledi. Bilginin üretime dönüşmesini hedeflediklerini anlatan Burkay, "Bursa, 'Proje Pazarları ile nasıl rol model olduysa, 'BTSO İnovasyon Ligi' projesiyle de rol model olacaktır. Ar-Ge ve İnovasyon çalışmalarına değer veren işletmeler bu projemizle yarışarak, ödüllendiriliyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bursa ihracatta hedefi yakaladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN