Koza üreticisine anlamlı destek

Büyükşehir belediyesi, Bursa'nın eskiden olduğu gibi yeniden ipekle anılması için kolları sıvadı. Proje kapsamında koza üreticisine ücretsiz üretim askısı dağıtılacak

Giriş Tarihi: 18.1.2015
Koza üreticisine anlamlı destek
Bursa'nın ipek şehri özelliğini yeniden kazanmasını istediklerini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, daha yüksek rekolte ve gelir için koza üreticisine nisan ayının sonuna kadar ücretsiz 700 bin adet plastik üretim askısı dağıtılacağını açıkladı. Başkan Altepe, Kozabirlik Genel Müdürü Aysel Akbaba ve yönetim kurulu üyelerini Gönül Dostları Sofrası'nda ağırladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, bütünşehir uygulaması nedeniyle artık kırsaldan da sorumlu olduklarını hatırlatarak, koza çiftçisine yeni üretim döneminde hayati destekte bulunacaklarını söyledi. Bursa'da kayıtlı 113 koza üreticisinin olduğunu, bu üreticilere kozanın ipek haline gelmesi aşamasında kullanılan ve yüksek rekolte için büyük önemi bulunan plastik üretim askılarının ücretsiz olarak verileceğini kaydeden Başkan Altepe, "Bu işlem, yeni üretim dönemi başlamadan Nisan ayı sonuna kadar tamamlanacak. Kişi başı 6000 adet teslim edilecek ve çiftçimizin daha kaliteli, yüksek rekoltede ürün elde etmesi ve fazla kazanması sağlanacak. Ortak çalışmadan dolayı Kozabirlik yöneticilerine teşekkür ediyorum" dedi.

İPEĞİN MERKEZİ BURSA
Başkan Altepe, hayata geçirilen yatırımlarla birçok alanda dünyaya örnek olan Bursa'nın koza üretiminde de bu başarıyı göstermesini istediklerini söyledi. Bursa'nın en önemli özelliğinin ipek şehri olması olduğunu kaydeden, bu sıfatın son dönemde gelişen teknoloji nedeniyle diğer illere kaydığını belirten Başkan Altepe, "İpekböceği üretimi bizim için önemli. İnşallah Kozabirlik'le birlikte el ele, parlak dönemleri tekrar yakalayacağız. Yapacağımız çalışmayla, üretimi artırarak ipeğin merkezinin tekrar Bursa olmasını sağlayacağız. Üretici sayımızı da gerçekleştireceğimiz projelerle inşallah 2-3 katına çıkartacağız. İpek denince hala Bursa akla geliyor. Bu konuda da örnek olalım istiyoruz" diye konuştu. Maliyeti Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanacak plastik askıların üretim aşamasında büyük önem taşıdığını vurgulayan Akbaba ise verilen desteğin daha modern ve fazla üretimi getireceğini, çiftçinin de daha fazla kazanma yönünde ciddi bir adım atacağını ifade etti. Kozabirlik Genel Müdürü Aysel Akbaba, ziyaretin anısına Başkan Altepe'ye koza paketi ile plastik üretim askısı hediye etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Koza üreticisine anlamlı destek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN