Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu adam 'yı haraca bağladı

Gülen Örgütü'ne yakınlığıyla bilinen eski Vali Harput döneminde 'yı gölge vali gibi yöneten Sarıyıldız'ın işadamlarını tehdit edip 200 milyon TL para topladığı belirlendi

Giriş Tarihi: 25.1.2015
Bu adam Bursa'yı haraca bağladı
Türkiye, Paralel Yapı'nın ülke genelinde ahtapotun kolları gibi il il nasıl yapılandıgını SABAH'tan okudu. SABAH'ın yazı dizisiyle Gülen Örgütü'nün il imamlarının faaliyetleri de tek tek ortaya çıktı. Bu yapılanma içinde Imamı olarak yer alan Cansun Sarıyıldız'ın is dünyasına verdigi zarar da bir kez daha gündeme geldi. SABAH BURSA, Cansun Sarıyıldız ismini mercek altına aldı. Merkeze çekildikten sonra emekliye ayrılıp Gülen Örgütü'ne yakın Orhangazi Üniversitesi'nde Mütevellit Heyeti Baskanı olan Sahabettin Harput'un 2008'de vali olarak Bursa'ya atanmasının ardından paralel yapının Bursa'dan topladıgı yardım paralarında büyük bir artıs saglandı. Bunun üzerine Fethullah Gülen'in yakından tanıdıgı ve çalısmalarından memnun oldugu Cansun Sarıyıldız, Bursa imamı olarak kente atandı. Sahabettin Harput ile birlikte çalısmaya baslayan Sarıyıldız, bir anda gölge vali olunca paralel yapının en iyi örgütlendigi illerden biri Bursa oldu. Paralel yapıya hizmet eden 28 sirketin CEO'su olan Sarıyıldız, Bursa'da belediyeler dahil olmak üzere tüm kamu kuruluslarına istedigini yaptırmaya basladı. Bursa'da düzenlenen Türkçe Olimpiyatları için Büyüksehir Belediyesi'nden sponsorluk adı altında milyonlarca lira aldıgı iddia edilen Sarıyıldız kenti adeta haraca bagladı.

200 MİLYON TL'LİK BAĞIŞ!

Sarıyıldız'ın 17 ve 25 Aralık darbe girisiminden önce Bursa'dan topladıgı yardım miktarının 200 milyon TL'yi buldugu belirlendi. Paralel Yapı'ya yüklü miktarla da bagıs yapmayan isadamlarına ise polis operasyonu yapılmasının talimatını da Cansun Sarıyıldız'ın verdigi ileri sürüldü. Cansun Sarıyıldız'ın Bursa imamı olmasının ardından Gülen Örgütü'ne giden yardım tavan yaptı. Daha önce kurban ya da burs adı altında isadamlarından alınan yardımlar yüzde yüz artırıldı. Isadamlarından 400 bin TL'ye dayanan rakamlar toplanmaya basladı. Bursa'daki bir market zinciri sahibinden de bu miktarda para istendi. Ancak isadamı bu parayı vermeye yanasmayınca birkaç gün sonra belediye ile ilgili bir iste yolsuzluk yaptıgı gerekçesiyle gözaltına alındı. 2 gün emniyette tutulan isadamı daha sonra serbest kaldı. Sarıyıldız'ın istegi üzerine Gülen Örgütü'ne ait Bahar Hastanesi Bursa'da faaliyet gösteren ve isleri iyi olmayan özel bir hastaneyi satın almak istedi. Fakat özel hastanenin ortagı isadamı bu satısa karsı çıktı. Bu seferde devreye eski vali Sahabettin Harput girince isadamı hastaneyi satmak zorunda kaldı. Bursa imamı Cansun Sarıyıldız, polisin baskın yaptıgı Bank Asya'nın Yıldırım Subesi'nden de sorumlu oldugu belirlendi. Sarıyıldız'ın, himmet adı altındaki toplanan paraları bu subeden transfer ettigi tespit edildi. BDDK'nın incelemeleri sonucu usulsüz bankacılık yapıldıgı tespit edilince polis operasyon baslattı. Ancak Cansun Sarıyıldız, bu operasyondan günler önce yurtdısına kaçtı. Sarıyıldız'ın Pensilvanya'da Fethullah Gülen'in yanında oldugu tespit edildi.

İŞ DÜNYASI RAHATLADI

Bursa imamı Cansun Sarıyıldız'ın yurt dışına kaçmasıyla işadamları rahat bir nefes aldı. Polis ve bazı savcılarla birlikte işadamlarını adeta haraca bağlayan Cansun Sarıyıldız'ın 1 milyon TL istediği ünlü bir müteahhidin 17 ve 25 Aralık operasyonları sonrası devletin paralel yapıyla mücadele etmeye başlamasıyla bu parayı vermekten kurtuldu. Başka bir işadamı ise 17 Aralık sonrası Gülen Örgütü'ne yaptığı yardımı kesti. İşadamı T. A.'nın 500 bin TL'yi bulan yıllık yardımı kesmesi üzerine harekete geçen Sarıyıldız, işadamının iflas etmek üzere olduğu yalanını piyasaya yaydırdı. İşleri bozulan müteahhit verdiği ilanlarla iflas etmediğini duyurdu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu adam Bursa'yı haraca bağladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN