İznik Gölü kirlilikten arınıyor

Bursa'nın en büyük gölü olan İznik Gölü'nde yaşanan kirliliğin giderilmesi için ilçede yürütülen kanalizasyon ve altyapı çalışmalarında sona gelindi

Giriş Tarihi: 22.2.2015
İznik Gölü kirlilikten arınıyor
Bursa Büyükşehir Belediyesi, maliyeti 40 milyon TL'yi bulan arıtma tesisi ve kanalizasyon yatırımıyla İznik Gölü'nü kirlilikten tamamen arındıracak. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, İznik Belediye Başkanı Osman Sargın ve belediye bürokratlarıyla birlikte, İznik'te tamamlanma aşamasına gelen arıtma tesisi ve biten altyapı çalışmalarını yerinde inceledi.

50 YIL SIKINTI YOK

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, İznik'in bundan sonra en az 50 yıl boyunca atık su sıkıntısı yaşamayacağını savundu. Büyükşehir Belediyesi olarak Bütünşehir uygulaması kapsamında tüm ilçelerin altyapı problemlerini gidermeye başladıklarını, planlama yaparken en az 50 yıllık projeksiyonla çalıştıklarını vurgulayan Başkan Altepe, İznik'teki çalışmalarda sona yaklaştıklarını ifade etti. 30 Mart 2014'teki seçimlerden sonra ilçede bugüne kadar 90 kilometrelik kanalizasyon hattı döşediklerini, yaklaşık 40 milyon TL maliyeti bulunan arıtma tesisinde de sona yaklaştıklarını belirten Altepe, "İnşallah mayıs ayı sonlarına doğru arıtma tesisini hizmete açacağız. İznik'in tüm atık suları döşediğimiz kolektörler vasıtasıyla arıtma tesisine aktarılacak. Buradan da temiz halde İznik Gölü'ne salınacak. İlçede atık su problemi tarihe karışacak" dedi.

İÇME SUYU KALİTESİNDE
Başkan Altepe, kolektörlerle arıtma tesislerine aktarılacak atıkların içme suyu kalitesinde olacağını ifade etti. İznik'te ilk kez çevre konusunda böyle bir yatırım yapıldığını, kanalizasyon sularının ilçede ilk kez arıtılmaya başlandığını vurgulayan Başkan Altepe, "Bu da Bütünşehir avantajları kapsamında Büyükşehir Belediyemizce gerçekleştiriliyor. İlçe belediyelerinin kendi imkanlarıyla gerçekleştirmesi mümkün olmayan hizmetler bunlar. Sadece arıtma tesisi yatırımı İznik'in 2 yıllık bütçesine eşit" diye konuştu. Yapılacak çalışmalarla birlikte Türkiye'nin 5. büyüğü İznik Gölü'nün hayat bulacağını, balık üremelerinin artacağını ve gölün su sporları için ideal seviyeye çekileceğini ifade eden Başkan Altepe, "Membran teknolojisini kullanarak arıtma yapacağız. İçme suyu berraklığında çıkış sağlayacağız. İznik Gölü'nü kanalizasyon atıklarından tamamen arındırmış olacağız" şeklinde konuştu. Gezisinde Başkan Altepe'ye eşlik eden İznik Belediye Başkanı Osman Sargın ise kanalizasyon ile doğalgaz çalışmalarının tamamlandığını, 3 ay gibi kısa sürede yağmur suyu sıkıntısının giderildiğini kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İznik Gölü kirlilikten arınıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN